Sortiment: A. abrotanum (procera Willd), A. absynthium, A. austriaca, A. frigida, A. pontica, A. stellerana, A. tridentata a A. gmelinii (sacrorum Led.).
Výsadba: Kořenový systém pelyňků je poměrně chudý, proto dáme pro výsadbu přednost sazenicím předpěstovaným v hrnkách. A. abrotanum, množené z dřevitých řízků, a dělence můžeme s úspěchem vysazovat i prostokořenné.
Stanoviště volíme sušší, písčité, půdy kamenité, s dostatkem vápníku, na plném slunci. V polostínu a na bohatších půdách pelyňky rostou sice také, ale rozklesle a stříbrošedé druhy se tam málo vybarvují a méně plodí.
Všechny druhy uplatníme nejen ve sbírkách, ale také jako volně rostoucí obruby kolem dlážděných cest, ve skupinách i jednotlivě do trvalkových záhonů. A. abrotanum a A. absinthium vysazujeme jako aromatické rostliny a do předzahrádek k chalupám.
Řez: Pelyňky u nás pěstujeme jako polokeře. Každý rok je podle potřeby seřezáváme, někdy až k zemi. Jen A. abrotanum má vytrvalejší dřevo. A. absinthium, pěstované pro lékařské účely, řežeme prvně v červnu, podruhé v červenci a potřetí v září.
Ošetřování: Po několika letech jsou trsy pelyňku nevzhledné a často porostou vytrvalým plevelem, který nelze snadno vyplít. V tom případě rostliny raději vyjmeme, rozdělíme a znovu vysadíme na jiné místo. Choulostivý, avšak nejatraktivnější druh je A. tridentata, zejména mladé rostliny. Vyžaduje proto lehký zimní kryt.