CHAENOMELES Lindl. – Rosaceae – kdoulovec

Školkařský sortiment:

043 010 1 – Ch. japonica, 40/50/60/80 cm, 2x přesaz. bez balu,

020 1 – Ch. speciosa (semenáče), 30/40/50/60/80 cm, 2x přesaz.,

030 1 – Ch. superba (semenáče), 30/40/50/60/80 cm, 2x přesaz.,

031 1 – Ch. superba ‛Clementine‛, ‛Etna‛, ‛Hollandia‛, ‛Nicoline‛, ‛Rowallane‛, 30/40/50/60 cm, z kontejnerů.

Vedlejší sortiment: Ch. californica, Ch. cathayensis, Ch.japonica var. alpina, Ch. speciosa a Ch. superba s množstvím dalších kultivarů.

Výsadba: Výpěstky ze semene bez kořenového balu vysazujeme jako 3 až 4leté keře, nejméně 2x přesazované. U starších vícekrát nepřesazovaných jedinců bývá kořenový systém nedostatečný, a tím je ujmutí riskantní. Nejjistější pro ujmutí a nejvhodnější pro manipulaci při výsadbě jsou rostliny z kontejnerů, kultivary množené výhradně vegetativní cestou. Některé školky pěstují kultivary také jako stromky vysoké 120 až 140 cm, naroubované na hloh nebo jeřáb. Lze je vysazovat bez zemního balu.

Kdoulovce vysazujeme pro četné účely jak v menších i větších zahradách, tak i v parkových úpravách, sídlištní zeleni a jako doprovodnou zeleň městských komunikací. Všude je můžeme uplatnit jednotlivě, ve skupinách, jako volně rostoucí i stříhané živé ploty. Ve veřejné zeleni je používáme na pokrývání půdy (Ch. japonica var. alpina) a na plošné výsadby.

Stanoviště vybereme slunné, s dobrou zahradní půdou a nepříliš vysokým obsahem vápníku pro nebezpečí chlorózy.

Řez: Kdoulovec je většinou považován za dřevinu, která nevyžaduje řez. Pokud roste umírněně a má dostatek prostoru, nemusíme do růstu zasahovat. Když však keře zejména v malých zahradách přerůstají určený rámec, můžeme zasáhnout nůžkami. Keře proklestíme a nejdelší větve zkrátíme. Není to moc příjemná práce a neobejde se zpravidla bez škrábnutí. Stříhání živých plotů, pro které vybereme vzpřímeně rostoucí kultivary, děláme v zimním období a potom ještě jednou koncem června. Ranější stříhání jde na úkor bohatosti kvetení a odolnosti proti mrazu.

Ošetřování: Po výsadbě udržujeme dostatečnou vláhu pro zakořenění, později již není v normálních klimatických podmínkách dodatečná závlaha potřeba.

Bezvýsledný je boj proti vytrvalým plevelům, zejména pýru a svlačci, ve vzrostlých keřích, když jsme zanedbali vyčistění půdy před výsadbou. Proti ostatním plevelům ve výsadbě kdoulovců můžeme použít prakticky všech dosažitelných kořenových herbicidů v přiměřených dávkách, což je důležité v plošných výsadbách.

Chorobami a škůdci nebývá kdoulovec vážně napadán. Vzácně je hostitelskou rostlinou některých mikóz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>