HYDRANGEA L. – Saxifragaceae – hortenzie

Školkařský sortiment:

099 010 7 – H. anomala, 20/30/40/60/80 cm, s balem,

011 7 – H. – ‛Petiolaris‛, 30/40/60/80 cm, s balem,

020 1 – H. arborescens, 40/60/80 cm, 2x přesaz.,

021 1 – H. – ‛Grandiflora‛, ‛Sterilis‛, 40/60/80 cm, 2x přesaz.,

030 1 – H. aspera, 30/40/50 cm, s balem,

031 1 – H. – ‛Sargentiana‛, 30/40/50 cm, s balem,

040 1 – H. heteromalla, 40/60/80 cm,

050 1 – H. macrophylla, 30/40/60 cm, s hrnkovým balem nebo z kontejnerů,

051 1 – H. – ‛Bluewave‛, ‛Bouquet Rose‛, ‛Mariesii‛, ‛Whitewave‛,

30/40/60 cm, s hrnkovým balem nebo z kontejnerů,

060 1 – H. paniculata, 60/80 cm, 3 až 4, 5 až 7, 8 až 12 výhonů,

7 – H. paniculata, Pk, kmínek 100 cm, Vk, kmínek 120 cm,

061 1 – H. – ‛Grandiflora‛, ‛Praecox‛, 60/80 cm.

Vedlejší sortiment: H. aspera ‛Macrophylla‛, ‛Villosa‛, H. quercifolia, H. macrophylla ‛Otaxa‛, ‛Preciosa‛ a ‛Tricolor‛, také některé odrůdy květinářského sortimentu tohoto druhu jsou dostatečně odolné a vhodné pro parkové a zahradní úpravy.

Výsadba: H. arborescens a H. paniculata a jejich kultivary vysazujeme prostokořenné. Ostatní druhy a kultivary vysazujeme s hrnkovým nebo kontejnerovým balem, silnější rostliny popřípadě se zemním balem z volné půdy. Vzrostlé rostliny pro běžnou výsadbu nepoužíváme.

Vhodné stanoviště pro hortenzie najdeme v každé zahradě. Ve větším rozsahu pak v parkových úpravách, u pomníků, u historických budov, na památných místech, kolem kostelů a jinde ve veřejné zeleni. U domů je sázíme hlavně do předzahrádek.

H. arborescens a H. paniculata uplatníme především ve skupinách na okraj keřových skupin i jako volně rostoucí živý plot. Můžeme je také vysazovat solitérně, na terasách, v trvalkových záhonech a mobilní zeleni. H. anomala, většinou kultivar ‛Petiolaris‛, vysazujeme solitérně, k pergolám s kamennými sloupy, k zídkám i na zídky, popřípadě ke stěnám budov, do mobilní zeleně a na zvlášť příznivém stanovišti i pro ozelenění menších ploch na vzdálenost 50 až 60 cm. Pod názvem H. macrophylla vedou školky bezejmenné kultivary, protože původní druh je u nás neznámý. Četné kultivary umístíme jednotlivě nebo v menších skupinách a jako řadovou nebo záhonovou výsadbu. H. aspera, H. heteromalla a H. quercifolia použijeme téměř výhradně jako solitéry, řidčeji v malých skupinách a na okraj vyšších skupin.

Pro H. arborescens nemusíme půdu zvlášť upravovat. Postačí čerstvá a poněkud humóznější zahradní půda, neutrální až slabě zásadité reakce. Pro všechny ostatní hortenzie musíme do běžné zahradní půdy přidat rašelinu nebo mórovku, abychom neutralizovali vápník a obohatili půdu humusem, pokud nevysazujeme do přírodních slabě kyselých půd.

Poloha může být při dostatku vláhy slunná, ale nejlepší poloha je mírně nebo jen po část dne zastíněná.

Pro druhy H. paniculata a H. aspera volíme polohu chráněnou před mrazivými větry; pak snesou i podnebí, jaké je např. na okraji Jeseníků.

Řez: Při výsadbě seřezáváme jen rostliny, které vysazujeme bez zemního nebo kontejnerového balu. Jednoleté výhony zkrátíme na krátký čípek, u silnějších rostlin ho ponecháme delší, hustší keře popřípadě lehce prosvětlíme. Všechny ostatní druhy při výsadbě neřežeme. U hustších keřů můžeme slabé výhony řezat až u země.

Pokud je v dalších letech řez žádoucí nebo nutný, provádíme ho vždy časně zjara. Pravidelně řežeme jen H. paniculata, chceme-li zvlášť velké květy. Všechny silné loňské výhony pak zkrátíme na několik málo internodií, slabé až na patku. H. arborescens a H. aspera můžeme občas seříznout až k zemi, když poleví ve vzrůstu nebo jsou příliš rozkleslé. Také H. macrophylla snese řez až k zemi, zvláště když namrzne, pak ale v tom roce již nepokvete. Jinak zkracujeme jen nevyzrálé a odkvetlé výhony na spodnější silně vyvinuté pupeny. To platí i pro H. heteromalla a H. quercifolia. H. anomala necháváme zpravidla růst volně a řežeme jen, když potřebujeme růst usměrnit.

Ošetřování: V létě potřebují hortenzie dostatek vláhy. Pokud některé rostliny chloroticky žloutnou, není v půdě něco v pořádku. Žloutnutí může způsobit nedostatek dusíku, nedostatek železa je důsledek přebytku vápníku, nedostatek manganu a stagnující mokro. V lehčích případech se barva listů upraví po zálivce zelenou skalicí v dávce 5 g.1 l vody nebo 1 % roztokem přípravku SEQUESTREN, dále přihnojením superfosfátem a síranem amonným. V těžších případech raději rostliny vyjmeme, půdu upravíme a rostliny znovu zasadíme o něco hlouběji, než stály dříve. Některé trsy můžeme při tom i dělit.

Po výsadbě na zimu pokryjeme půdu kolem rostlin suchým listím, u kultivarů H. macrophylla vyšší vrstvou. Exponovaně stojící exempláře vzrůstných druhů zastíníme chvojím.

Chorob u škůdců, které mohou hortenzie napadat, je mnoho. U rostlin dobře umístěných a dobře živených nebudou škody tak velké, abychom museli zasáhnout chemickými přípravky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>