PAULOWNIA S. & Z. – Scrophulariaceae

Školkařský sortiment:

167 010 2 – P. tomentosa, 40/60/80/100 cm, z kontejnerů,

100/150/200 cm, 2x přesaz.,

3 – P. tomentosa, 12/14/16/18/20 cm, 3x přesaz., s balem.

Vedlejší sortiment: P. elongata, P. fargesii, P. fortunei, P. glabrata a P. kawakamii.

Výsadba: K výsadbě získáme zpravidla jen hlavní druh, a to ve tvaru 2 až 3letých špičáků, rostliny rovné, nerozvětvené, 100 až 200 cm vysoké, prostokořenné, jaké můžeme považovat za nejvhodnější výsadbový materiál.

Uplatňujeme je výhradně solitérně ve větších parkových úpravách na závětrných, slunných a teplých stanovištích. Obzvláště vhodné umístění pro ně nacházíme také na větších nádvořích, od severu chráněných vyššími budovami. Menší sazenice z kontejnerů jsou pro sadovnické účely méně vhodné.

Zpravidla narostou z menších sazenic v prvních letech jen vícekmenné keře, ze kterých se později vyvinou stromy s nakloněným kmenem. Spíše je můžeme použít jako dekorační rostliny, které po hlubokém seříznutí a dostatečném přihnojení a závlaze vyženou výhony, z nichž ponecháme jeden, který vyroste do výšky 2 až 3 m, s listy až půl metru širokými.

Vícekrát přesazované hotové vysokokmeny jsou vzácnější. Přesazujeme je s balem. Po výsadbě je musíme pevně zakotvit, neboť již nevytvářejí kůlové kořeny. Budou mít menší přírůstky, ale začnou brzy tvořit slabší výhony, zakončené násadou na květ.

Půdu výsadbových jam pro rostliny nemusíme upravovat, je-li hlinitá, výživná, se spodní vláhou, neutrální až silně alkalická (pH přes 7,8). Vhodná je i stavební, vápenitá navážkana propustné spodině. Paulownia může být v teplé oblasti pionýrskou dřevinou na vypráhlých a kamenitých jižních stranách, pokud nalezne ve spodině vláhu a živiny. Najdou se i nálety v betonové dlažbě.

Řez a ošetřování: Po výsadbě pokryjeme půdu kolem rostlin silnější vrstvou kompostu, abychom zabránili vysychání půdy v létě a namrzání kořenů v zimě. Mladé kmínky můžeme na zimu i ovázat.

Nevyzrálá část kmínků slabších jedinců zpravidla v zimě umrzne. Vedoucí výhon pak sesadíme na čípek zdravého dřeva, ke kterému nový terminální výhon vyvážeme, abychom dopěstovali rovné kmeny. Čípek v srpnu hladce vyřízneme a ránu zamažeme štěpařským voskem. Následují-li tuhé zimy za sebou, budeme muset tetno zpětný řez opakovat ještě jednou nebo dvakrát, než Paulownia založí vysokokmenou korunu. Suché konce korunních větví, které jsou jen zbytky odkvetlých nebo umrzlých květních lat nebo nevyzrálých výhonů, neodstraňujeme. Po velmi tuhých mrazech můžeme umrzlé větve seříznout i hodně hluboko, snadno regenerují. Řezné rány musíme ošetřit, neboť dřevo zahnívá dříve, než se rány zacelí a zavalí. Vzrostlé stromy jsou již odolné. Po poražení mladšího stromu vyrážejí z pařezu nebo blízko pařezu odnože, ze kterých naroste rychle nový strom.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>