RUBUS L. – Rosaceae – maliník, ostružiník

Školkařský sortiment: Všechny druhy 40/60/100 cm.

183 010 1 – R. cockburnianus; 020 1 – R. delicious; 030 1 – R. lasiostylus; 040 1 – R. leucodermis; 050 1 – R. odoratus; 060 1 – R. parviflnrus a 070 1 – R. thibetanus.

Vedlejší sortiment: Maliníky: R. amabilis, R. coreanus, R. phoenicolasius a R. spectabilis.

Ostružiníky: R. candicans, R. fruticosus a R. laciniatus.

Ostatní druhy (popínavé, stálezelené): R. henryi a R. ursinus s kult. ‛Loganberry‛.

Výsadba: Pro výsadbu volíme sazenice pokud možno přesazované nebo z 2litrových kontejnerů. Je to výsadbový materiál pro krajinářské i sadové úpravy, který uplatníme ve skupinách, jako předsadbu vyšších keřů i jako podrost vyšších stromů.

Velkokvěté druhy vysazujeme do záhonů trvalek a okrasných keřů, popínavé druhy k pergolám, plotům nebo předmětům, které chceme zakrýt. R. fruticosus a R. laciniatus můžeme vysadit také k ozelenění hald, svahů a strání a jako ochranné živé ploty větších zahrad. R. laciniatus, R. ursinus, kromě dalších zde nejmenovaných botanických druhů, mohou pokrývat skalnaté plochy alpín.

Všechny druhy rostou dobře na čerstvých a humózních půdách. Ostužiníkům se daří i na půdách výhřevných a kamenitých na výsluní i v polostínu.

Řez: U druhů typu maliníků vystříháme odumírající 2leté výhony až u země již na podzim. U ostatních druhů děláme podle potřeby jen lehký průklest. U pnoucích druhů spojíme popřípadě průklest s vyvazováním a usměrněním dlouhých výhonů, které můžeme v létě zaštípnout.

Ošetřování: Některé typy maliníku i ostružníku trpí často četnými virózami. Zde záleží na tom, abychom již při opatřování sazenic získali zdravý materiál. Na porostech ničíme mšice.

Předčasné odumírání výhonů může mít několik příčin: Bakterijní nádorovitost (Agrobacterium tumefaciens), braničnatka ostružníková (Mycosphaerella rubi), metlovitost Didymella applanata a jiné. Včasné odstranění nemocných prutů a postřiky měďnatými přípravky jsou ochrannou, ne vždy však účinnou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>