SOPHORA L. – Leguminosae – jerlín

Školkařský sortiment:

192 010 1 – S. davidii, 60/100 cm, 2x přesaz.,

020 2 – S. japonica, 80/100/125/150/200/250 cm, 2x přesaz.,

3 – S. japonica, 5/6/8/10 cm, Pk 180 cm,

8/10/12/14 cm, Vk 200 cm, 2x přesaz.,

021 4 – S. – ‛Pendula‛, 8/10/12 cm, 2 až 3x přesaz. s balem.

Vedlejší sortiment: S. japonica ‛Columnaris‛ a ‛Dot‛.

Výsadba: Vzrostlejší výsadbový materiál je dost vzácný, neboť dorůstá pomalu a musel by být alespoň 3 až 4krát přesazovaný. Také S. davidii je ve školkách vzácný.

Jerlíny vysazujeme v sadových úpravách solitérně i ve skupinách, většinou však ve tvaru Vk do stromovek a na vyšší břehy jako stromořadí nebo ve tvaru keřů na svahy jako silniční doprovodnou zeleň. Převislá forma je čistě solitérní dřevinou pro větší i menší parkové úpravy.

Stanoviště volíme slunné s půdou propustnou, suchou až čerstvou, slabě kyselou až silně alkalickou. Po pevném zakořenění výsadby se nemusíme obávat úpalu ani delšího období sucha.

Řez: Když vysazujeme na trvalé stanoviště keře s určením na dopěstování stromů, vybereme pokud možno špičáky s průběžným kmínkem a obrost včas zkracujeme. Z bohatě větvených keřů – zejména ve školce několikrát namrzlých – rovný kmen nevypěstujeme, pokud neriskujeme seříznutí až k zemi, abychom vybrali z nových výhonů budoucí kmínek. Řez korun bývá zbytečný, avšak je málo známé, že jerlíny mají vitální regenerační schopnost. Znám pařez o průměru téměř 1 m po celkem zbytečně skáceném jerlínu, který již po několik let za sebou vždy znovu obráží, přestože jsou jeho nové výhony každý rok odstraňovány. Staré poškozené stromy dovedou vytvářet druhotné kořeny z kambia, které přes dutinu stromu vnikají až do půdy a udržují takto strom při životě.

Ošetřování: Mladé stromky přivazujeme ke kůlům, dokud kmeny nezesílí. Do té doby je musíme chránit před okusem zvěří. Na méně vhodném stanovišti bývají mladé jerlíny někdy napadány hlívenkou rumělkovou, usycháním větví (Nectria cinnabarina), která ze zaschlých větví postupuje i na zdravé výhony. Proto při výchovném řezu dbáme na přesné provedení a následné ošetření řezu dezinfekčním prostředkem. Nenecháváme suché pahýly v koruně.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>