CARAGANA Lam. – Leguminosae – čimišník

Školkařský sortiment:

030 010 1 – C. arborescens, 80/125/150 cm, 2x přesaz.,

150/300 cm, 3x přesaz.,

011 1 – C. – ‛Lorbergii‛, 60/80/100 cm, 2x přesaz.,

011 4 – C. – ‛Pendula‛, 100/120 cm, Pk,

120/140 cm, Vk,

020 5 – C. pygmacea, 30/40/60/80 cm, s balem.

Vedlejší sortiment: C. aurantiaca, C. frutex, C. gerardiana, C. jubata, C. spinosa, C. tibetica a C. tragacanthoides.

Výsadba: Běžné druhy čimišníků sázíme jako přesazovaný prostokořenný výsadbový materiál. Musíme však dbát, aby nebyly kořeny zaschlé nebo nakrátko usekané, jak se to někdy u houževnatých provazcovitých kořenů čimišníku stává při dobývání. Vzrostlé keře přesazujeme pro jistotu ujmutí se zemním balem.

Vzrůstné druhy, zejména C.arborescens, sázíme převážně v krajinářských úpravách a jako pionýrské dřeviny na neplodné půdy. Jako krycí keře je používáme do keřových skupin v sídlištní zeleni a v parkových úpravách před vyšší dřeviny, tam někdy i jednotlivě. Nižší a nízké druhy uplatníme v menších zahradách na živé volně rostoucí ploty i plůtky. Vzácnější druhy, roubované kultivary a stromkové tvary sázíme solitérně. C. pygmaea a druhy jí podobné sázíme na větší skalky, terasy a zídky.

Stanoviště volíme otevřené k slunci, může být i větrné.

Půdu nemusíme zvlášť vybírat. Čimišníky rostou nejen v běžné ornici, ale i v hubených, suchých a silně vápenitých půdách, které samy obohacují dusíkem.

Řez: Po podzimní výsadbě na jaře (nebo při jarní výsadbě) zkrátíme slabé sazenice a vytáhlé výhony silnějších keřů. Později přichází v úvahu jen občasný průklest u skupinových výsadeb. U živých plotů upravujeme výšku a šířku rostlin. Musíme počítat, že na dobrých půdách vyroste C. arborescens jako vícekmenný, stromovitý keř. U nízkých druhů v malých zahradách, kde záleží na bohatém květenství, vyřezáváme pravidelně v předjaří starší dřevo až u země. U roubovaných druhů nesmíme opomenout včasné odstranění planých výhonů, aby štěpovaná část neslábla.

Ošetřování: Proti zaplevelení můžeme použít GESATOP 1 g.m-2, u nízkých druhů dávku poloviční. Proti okusu chráníme mladé výsadby oplocením. Jinak nevyžadují čimišníky téměř žádnou péči.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>