Catalpa Scop. – Bignoniaceae – katalpa

Školkařský sortiment:

038 010 2 – C. bignonioides, 60/80/100/150/200/250 cm, 2x přesaz.,

3 – C. bignonioides, 6/8/10/12/14 cm, 2x přesaz., Vk, Pk od 5 cm,

020 2 – C. speciosa, 60/80/100/150/200/250 cm, 2x přesaz.,

3 – C. speciosa, 6/8/10/12/14 cm, 2x přesaz., Vk, Pk od 5 cm,

3 – C. speciosa, 12/14/16/18 cm, 3x přesaz., s balem.

Vedlejší sortiment: C. bignonioides ‛Aurea‛ a ‛Nana‛, C. bungei, C. x erubescens, C. fargesii, C. x galleana a C. ovata.

Výsadba: Pro výsadbu volíme pokud možno silnější materiál. Riziko namrznutí mladých a slabších stromků přenecháme takto školce. Starší materiál, pokud má dobré, dostatečně větvené, nezaschlé a nenamrzlé kořeny, je rozhodně po výsadbě odolnější proti tuhým mrazům, které by mohly ujmutí mladých stromků ohrozit.

Katalpy vysazujeme na jaře, většinou solitérně, zřídka jako aleje v městské zeleni. Stanoviště vybereme teplejší, slunné, s dobrou a dostatečně vlhkou, nikoli však těžkou půdou. Dobře je uplatníme na trávníkových plochách.

Řez: Při výsadbě zahladíme poškozené kořeny. U katalp, které byly již ve školce vypěstované do tvaru Vk a Pk, necháme koruny volně rozvíjet. Nevyzrálé vrcholky letorostů časem samy odpadnou. Po silnějším namrznutí mladých stromů musíme jejich koruny zpětným řezem upravit a větší řezné rány dobře ošetřit. Materiál, který byl vysázen ve tvaru keřů nebo špičáků, musíme v letech po výsadbě postupným zkracováním a vyholením obrostu vychovat do tvaru stromů. Často se stává, že kmen zůstane zakřivený. To je však pro katalpy typické a nebudeme se snažit je narovnat vyvazováním. Silnější stromy, než pevně zakoření, musíme po výsadbě proti vyvrácení uvázat ke kůlům nebo zakotvit. Řez katalp provedeme až v pozdním předjaří.

Ošetřování: Špičáky a kmeny slabších stromků v roce výsadby na zimu obalíme a půdu kolem stromků pokryjeme. Musíme však dávat pozor na hryzce, kteří se rádi pod nastýlku nastěhují a kořeny i kořenový krček katalp v zimě ohryžou. Kořeny katalp nesnášejí přemokření. Proto dbáme, aby se srážková voda zejména v zimě neshromažďovala v míse kolem stromů.

Proti plevelům v blízkosti stromů můžeme použít GESATOP 50 v dávce až 1 g.m-2.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>