CELASTRUS L. – Celastraceae – zimokeř

Školkařský sortiment:

039 010 7 – C. orbiculata, 80/100/125 cm, s hrnkovým balem,

020 7 – C. scandens, 80/100/125 cm, s hrnkovým balem.

Sbírkový sortiment: C. angulata, C. flagellaris, C. hypoleuca, C. loesenerii, C. rosthorniana a C. rugosa.

Výsadba: I když ČSN nepředepisuje hrnkový bal, přesto se zimokeře ve školkách pěstují v hrnkách nebo kontejnerech pro snazší manipulaci s rostlinami. S úspěchem lze i z volné půdy přesazovat prostokořenné silnější a vyšší (až do 3 m) rostliny se zemním balem. Problémem bývá získat sazenice samčí a samičí nebo rozpoznat pohlaví sazenic, bez čehož nelze najisto počítat s bohatým krásným plodenstvím, pro které se zimokeř hlavně vysazuje.

Řez a ošetřování: Hned v létě po výsadbě musíme mladé výhony zimokeřů zavádět na místa, kde je chceme mít. Jinak si často najdou oporu tam, kde nechceme. Nejlépe se ovíjejí po drátech a pletivech. Podle potřeby můžeme zkracovat mladé výhony i starší dřevo, protože vždy dobře obrážejí. Musíme však pamatovat, že zimokeře kvetou a plodí jen na mladém dřevě.

Zimokeře použijeme pro ozelenění pergol, sloupů, stožárů, odumírajících stromů a plotů. Zde je nutno počítat s tím, že stromy a ploty zimokeř tak proplete, že je z nich nemožné liány odstranit. Stromy často přímo uškrtí.

Půdu nemusíme zvlášť připravovat. Nejlépe vyhovuje hluboká hlinitá ornice, ale stačí i kamenitá.

Proti chorobám, škůdcům a mrazům jsou zimokeře odolné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>