HYPERICUM L. – Guttiferae – třezalka

Školkařský sortiment:

100 010 1 – H. androsaemum, 30/40/60 cm, s hrnkovým balem nebo kontejnerovým balem,

020 1 – H. calycinum, 10/15/20/30 cm, s hrnkovým balem,

030 1 – H. hookerianum, 30/40/60 cm, z kontejnerů,

031 1 – H. – ‛Hidcote‛, 20/30/40/60 cm, z kontejnerů,

1 – H. – ‛Rowallane‛, 30/40/60/80 cm, z kontejnerů,

040 1 – H. moserianum, 20/30/40 cm, s hrnkovým nebo kontejnerovým balem,

050 1 – H. patulum var. henryi, 40/60/80 cm, 2x přesaz. bez balu.

Vedlejší sortiment: H. arnoldianum, H. chinense, H. coris, H. densiflorum, H. frondosum, H. hircinum, H. x ‛Sonnengold‛, H. inodorum, H. kalmianum, H. malum a H. prolificum.

Výsadba: Výsadbový materiál většinou odebíráme v nižších velikostech, s hrnkovým balíčkem do 10 cm zpravidla z plastických hrnků. Silnější rostliny mají být z kontejnerů do obsahu dvou litrů. Silné výpěstky mohou být i se zemním balem z volné půdy, H. patulum a H. hookerianum popřípadě i prostokořenné, pokud jsou alespoň 2x přesazované. I mladý materiál pro velkovýsadby můžeme vysazovat jako prostokořenný, avšak výsadbová práce s odnožujícími druhy je velice nepraktická. Stálezelené i polostálezelené druhy ztrácejí při výsadbě bez balu na dlouhou dobu svěží zeleň listů.

Pro hromadné výsadby používáme nejvíce H. calycinum. Osvědčuje se jako půdní kryt, náhrada trávníků, na ozelenění svahů kromě vysloveně jižních, jako výzdoba hrobových mís, místo trávníku na terasových zahradách i jako podrost prosvětlených dřevin. I v sušších zahradních půdách, ať již slabě kyselých nebo silně alkalických, vytvoří rychle svými četnými výběžky při hustotě výsadby 35 až 40 cm souvislý, trvanlivý, stálezelený porost.

Další nižší druhy, jako H. hircinum, H. inodorum a H. kalmianum, vysazujeme na suchých výslunných až polostinných svazích i jako plošné husté porosty na vzdálenost 40 až 50 cm. Vyšší druhy a jejich kultivary uplatníme jednotlivě nebo v menších skupinách před vyššími keři. Také je vysazujeme v trvalkových záhonech a jako kvetoucí husté výsadby nebo volně rostoucí živé ploty na vzdálenost 45 až 55 cm.

Pokud jde o požadavky na půdu, nejsou ani tyto třezalky příliš náročné. Nejlépe jim vyhovují půdy lehčí, neutrální až slabě alkalické nebo slabě kyselé.

Řez: Třezalky někdy silně namrzají. Musíme je pak seříznout až na zdravé dřevo, ze kterého na jaře opět snadno obrazí a potom kvetou. Seřezáváme je i tehdy, když chceme velké a působivé květy. Plošné výsadby můžeme posekat i kosou, větší plochy (náhrady trávníků) také motorovou sekačkou, a to v chladných polohách, kde v zimě list stálezelených druhů zhnědne již na počátku zimy. Posečený chrást necháme ležet jako zimní pokrývku. Vyšší keřovité druhy necháme volně růst. Z nižších jen druh H. androsaemum, který je okrasný svými plody.

Ošetřování: Mladé výsadby chráníme na zimu pokrývkou chvojí. Na plošné výsadby můžeme rozprostřít i slabou vrstvu rašeliny nebo bezplevelného kompostu. V jarním období bude někde nutná zálivka.

Při používání chemických přípravků proti plevelům je v porostech třezalky nutná opatrnost. Dobře zakořenělé málo odnožující druhy snesou přípravky na bázi simazinu až do dávky 0,5 g.m-2.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>