MAHONIA Nutt. – Berberidaceae – mahon, mahónie

Školkařský sortiment:

142 010 5 – M. aquifolium, 20/30/40/50 cm, bez balu,

30/40/50/60 cm, 2x přesaz. s balem,

60/80/100 cm, 3x přesaz. s balem,

011 5 – M. – ‛Apollo‛, ‛Atropurpurea‛, 20/30/40 cm, s balem,

020 5 – M. bealii, 30/40/50/60/80 cm, s balem,

030 5 – M. japonica, 30/40/50/60 cm, s balem,

040 5 – M. repens, 15/20/30 cm, s hrnkovým balem či z kontejnerů.

Vedlejší sortiment: M. japonica ‛Wintersun‛ a M. pinnata.

Výsadba: Pro velkovýsadby hlavního druhu jako půdní kryt a pro založení plantáží pro řez zeleně můžeme použít mladý, 4letý 1krát přesazovaný materiál (1/3) bez balu. Dbáme jen, aby byl čerstvě dobývaný nebo zakládaný jednotlivě, skladovaný a dopravovaný ve svazcích maximálně o 10 kusech, se zdravým, nepoškozeným listem. Pro ostatní účely, jako jsou skupinové výsadby, podrost světlých dřevin, okraje skupin jehličnatých dřevin, živé ploty, mobilní zeleň, ozelenění od slunce odvrácené strany svahů, vysazujeme vždy, ať již brzny na podzim nebo zjara při rašení, jen rostliny s balem, menší popřípadě z kontejnerů. To platí pro Mahoberberis, M. bealei a M. japonica, zejména při solitérní výsadbě.

Stanoviště volíme podle účelu výsadby slunné až stinné, s běžnou propustnou ornicí pro všechny polohy až po písčitokamenitou v oblasti s vlhkým podnebím.

M. aquifolium i Mahoberberis snášejí vápník. M. bealei a M. japonica v alkalické půdě žloutnou. Proto jim připravíme půdu výživnou, humózní, slabě kyselou až neutrální. Také M. repens vyžaduje půdu lepší, humóznější než M. aquifolium.

Řez: Při výsadbě prostokořenných sazenic zkrátíme jen mírně kořeny, nadzemní část necháme celou. U balového nebo kontejnerového zboží odstraníme nalomené výhony. Pro udržování hustého nízkého porostu můžeme mahónie podle potřeby seříznout po odkvětu nebo až v předjaří, záleží-li nám jen na zeleni. V plantážích na řez zeleně pro vazbu můžeme seřezávat porost i žacím strojem až u země.

Ošetřování: M. bealei a M. japonica vyžadují na zimu pokrývku půdy. Proti zimnímu slunci je chráníme zastíněním, stojí-li na výsluní. V rámci ošetřování udržujeme v jarních měsících vláhu a nenecháme porost zaplevelit. Můžeme za tím účelem použít v druhém roce po výsadbě přípravky na bázi simazinu v dávce 1 g.m-2. Zanedbaný a zaplevelený porost mahónie se velmi obtížně čistí.

Při výsadbě musíme brát v úvahu, že Mahonia i Mahoberberis jsou hostitelé rzi travní (Puccinia graminea). Jen M. repens je imunní. Mahónie mohou být napadány ještě rzí listovou (Cumminsiella sanquinea), proti které pomůže jen seřezání porostu až k zemi a spálení včetně vyhrabaného listí, obrytí rostlin a pak jarní postřik měďnatými přípravky při rašení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>