PACHYSANDRA Michx. – Buxaceae – tlustonitník

Školkařský sortiment:

151 010 5 – P. terminalis, 3 až 4 a 5 až 7 výhonů, s hrnkovým balíčkem,

011 5 – P. – ‛Variegata‛, 3 až 4 a 5 až 7 výhonů, s hrnkovým balíčkem.

Vedlejší sortiment: P. axillaris a P. procumbens.

Výsadba: Výsadbový materiál bývá ve školkách někdy hodnocen podle výšky (12/15/20 cm), což není pro sadovnickou praxi výhodné, neboť jakost výpěstků spočívá v počtu výhonů a ne ve výšce, která je vlastně ukazatelem, do jaké míry jsou sazenice „vytáhlé“, popřípadě přerostlé.

Tlustonitník je výborný pro stálezelený pokryv půdy. Vysazujeme ho jako podrost vyšších dřevin, pokryv zastíněných svahů, jako náhradu trávníků na severní straně vyšších budov, dále jako zeleň na hrobech a konečně jako komponent zeleně mobilních a atriových zahrad. Pro plošné zahuštěné výsadby volíme spon 25 x 30 cm.

Půdu připravíme propustnou, ne vysychavou, ale vlhčí, hlinitohumózní, kyselejší až slabě alkalické reakce. Rostliny vysazujeme poněkud hlouběji.

Řez a ošetřování: Pokud chceme udržet porost nízký, můžeme ho na jaře sestříhat, dokud je mladý, 1 až 2 roky po výsadbě. U staršího porostu je regenerační schopnost nižší. V každém případě pak musíme porost přihnojit, ale ne později než v červnu, neboť by výhony špatně vyzrávaly a mohly by namrznout. Do konce června udržujeme i dostatečnou půdní vláhu. V místech, kde bývají holomrazy, porost na volném prostranství pro jistotu zastíníme pokrývkou chvojí, ale P. procumbens i potom ztratí přes zimu olistění.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>