SYMPHORICARPOS Duham. – Caprifoliaceae – pámelník

Školkařský sortiment:

198 010 1 – S. albus; 011 1 – S. albus ‛Laevigatus‛ a ‛Turesson‛; 020 1 – S. chenaultii; 030 1 – S. doorenbosii; 031 1 – S. doorenbosii ‛Mother of Pearl‛; 040 1 – S. orbiculatus; 041 1 – S. orbiculatus ‛Erect‛, ‛Magic Berry‛, ‛Variegatus‛, ‛White Hedge‛, 40/60/80 cm, 1 až 2x přesaz., popřípadě z kontejnerů; 021 1 – S. chenaultii ‛Hancock‛, 30/40/60 cm, 1x přesaz, z kontejnerů.

Vedlejší sortiment: S. hesperius, S. mollis, S. occidentalis, S. oreophilus, S. rotundifolius a S. sinensis.

Výsadba: Na podzim a v předjaří vysazujeme sazenice prostokořenné. Často však používáme pro dosadbu v sadových i krajinářských úpravách kontejnerové výpěstky, zpravidla velikosti 40/60 cm. Pro velkovýsadby můžeme použít i výsadbový materiál nepřesazovaný, pokud odpovídá kořenová soustava, výška a počet výhonů (nejméně 3) ČSN.

Pámelníky používáme v krajinářských, sadových i v zahradních úpravách hlavně na zahuštěné plošné výsadby, na ozelenění svahů, jako podrost i na okraje porostů, na živé ploty na vzdálenost 20 až 30 cm, do keřových skupin v parkových úpravách, na terasy a nádvoří. Uplatníme je také v lesoparcích, v sídlištní zeleni a zvláště jako doprovodnou zeleň komunikací. S. chenaulti ‛Hancock‛ a S. orbiculatus ‛Magic Berry‛ můžeme s úspěchem vysazovat i jako náhradu trávníků ve sponu 65 x 75 cm, kde brzy vytvoří souvislý porost.

Slunná i stinná poloha vyhovuje všem druhům i v městském zakouřeném prostředí.

Půdu před výsadbou odplevelíme, což je důležité, prokypříme a jinak ji nemusíme upravovat, je-li to čerstvá zahradní půda, kyselá až alkalická. Pro S. albus může být půda i sušší, písčitoštěrkovitá nebo čistě hlinitá či humózní.

Řez a ošetřování: Plošné výsadby občas radikálně zmladíme. Živé ploty stříháme hlavně v zimním období. Chceme-li řezat na podzim hezké plodonosné větévky pro dekorace, zkrátíme v zimním období silnější výhony kultivarů a slabé výhony vystříháme u země. Tak dostaneme dostatek mladých letorostů, které bohatě kvetou a plodí, pokud je dostatečný nélet včel.

Proti plevelům snáší atrazinové přípravky jedině S. albus, a to jen ve slabší dávce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>