VINCA L. – Apocynaceae – barvínek

Školkařský sortiment:

216 010 5 – V. minor, 5 až 7, 8 až 11, 12 až 20 výhonů, popř. dělence nebo z kontejnerů.

Vedlejší sortiment: V. major, V. major ‛Variegata‛, V. minor ‛Alba‛, ‛Argenteovariegata‛, ‛Atropurpurea‛, ‛Azurea Plena‛, ‛Bowles‛, ‛La Grava‛, ‛Multiplex‛, ‛Rosea‛ a ‛Variegata Aurea‛.

Výsadba: Jako výsadbový materiál hlavního druhu používáme často pro velkoplošné výsadby nepřesazované dělence. Pokud jsou tyto sazenice čerstvé a dostatečně silné, s požadovaným počtem výhonů, můžeme je s úspěchem vysazovat. Horší jsou mladé řízkovance s nedostatečným počtem výhonů, i když jsou hrnkované. Než se totiž porost ze slabých sazenic zapojí, proroste plevelem, který musíme ručně, neekonomicky, několikrát vyplít. Porost ze silnějších sazenic se zapojí dříve a tak dokonale, že plevelné rosltiny již nenajdou prostor pro růst. Barvínek sázíme poněkud hlouběji.

V. minor vysazujeme jako půdní kryt a náhradu trávníků rovinných a svahových ploch při sponu 30 x 40 cm na zastíněné, polostinné, popřípadě i slunné stanoviště, máme-li možnost občasné závlahy. Také jako podrost vyšších stromů se V. minor osvědčí. Kultivary uplatníme spíše jako obruby záhonů a pěšin, do skalek, na zastíněné květinové zídky, terasy, v atriových zahradách, předzahrádkách, na ozelenění hrobů a do stálezelených výsadeb mobilní zeleně. V. major s pestrolistou formou pěstujeme jako převislou zeleň v hrnkách a jako komponent výsadeb dekorační zeleně v přenosných nádobách městských prostranství. Pro všechny druhy a variety můžeme použít zahradní půdu běžnou, avšak výživnou, čerstvou, odplevelenou a dobře nakypřenou.

Řez a ošetřování: Starší, již nehezký porost můžeme v předjaří kosou posekat, přihnojit bezplevelným humózním kompostem a Herbasynem 1 v dávce asi 100 g.m-2, aby se znovu pěkně zazelenal a kvetl. Obdobně ošetříme i obruby, přičemž je rýčem zarovnáme do roviny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>