Význam výkonových a materiálových norem

Pro sestavení harmonogramů práce při zakládání i údržbě veřejné a vyhrazené zeleně jsou podkladem výkonové normy i rozsah práce. Tyto výkonové normy jsou potřeba k objektivnímu posouzení výkonnosti jednotlivých pracovníků a stanovení podkladů pro výpočet odměn a fakturací za vykonanou práci. Denně zaznamenáváme vykonané práce v pracovním deníku a na úkolových listech podle časových norem pro jednotlivé práce.

Průběh zejména výsadbových prací podle harmonogramu je závislý na připravenosti terénu, na včasné dodávce výsadbového materiálu apod.

Proto se z technických důvodů užívá v sadovnické praxi pro odměňování pracovníků převážně časová mzda. Rozdílná kvalita a množství vykonané práce se pak hodnotí prémiemi. Výkonové normy můžeme používat jen tam, kde je možné dodržet předepsaný pracovní a technologický postup práce. Vedou k uplatňování progresívních metod práce a umožňují správné odměňování vykonané práce. Násobením hodinové sazby a normočasu s množstvím výkonových jednotek si může každý pracovník zkontrolovat splnění normy.

Materiálové normy jsou zakotvené v Československých státních normách (ČSN). Normy požadavků na jakost, dodávání, balení, dopravu a skladování výsadbového materiálu okrasných dřevin řeší ČSN 46 4902. Zařazení do velikostních skupin a jakostních tříd ustanovují pak pro určité druhy a odrůdy oborové normy ON 46 4910, 46 4920, 46 4930, 46 4940, 46 4941 a ČSN 46 4942 (růže) s účinností od 1. ledna 1984.

Na tyto normy navazuje Ceník velkoobchodních a maloobchodních cen okrasných dřevin listnatých a jehličnatých oborů 026 5 a 026 6 1/IV 1978. Obsahuje velkoobchodní a maloobchodní ceny okrasných dřevin podle jednotné klasifikace výrobků v zemědělství a lesnictví z roku 1976. Výměrem č. 345/166/1978 byla pověřena ČCÚ a SCÚ cenovou gescí v oborech 026 5 a 026 6 Sempra, o. p., Praha.

Ceníky realizačních a údržbových prací zpracoval ústav racionalizace ve stavebnictví. Ceník 5-823-2 Sadovnické a krajinářské úpravy spolu se dvěma dodatky k ceníku jsou podkladem pro zpracování rozpočtů realizace a údržby sadovnických a krajinářských úprav. V části A obsahuje mj. základní práce spojené s úpravou terénu (výsadba dřevin, zřízení skalek a květinových zídek, kultivace půdy, hnojení a ošetření dřevin po výsadbě). V části C obsahuje mj. práce při údržbě zeleně (řez a kácení dřevin, dosadby dřevin, výměnu kůlů, ochranu mladých dřevin, odplevelování a ochranu rostlin před mrazem a udržování květinových zídek). Další práce spojené se sadovnickými a krajinářskými úpravami obsahují ceníky 5-800-1 – Zemní práce a 5-800-4 – Přesun hmot. Tyto ceníky můžeme využít při kontrole prováděných prací, neboť v úvodu každé ceníkové položky je uvedena stručně technologie, pro kterou je položka platná. Není-li provedení práce účtováno podle ceníků, např. když byly práce provedeny ve vlastní režii, ale jen skutečnými náklady, je možné porovnávat i tyto podle ceníků. Sadovnických úprav se týkají i ceníky pro budování cest, dlažeb, bazénů, zídek, zdí, pergol aj.

Přehled právních norem a podrobnosti související se sadovnickou tvorbou a realizací obsahuje publikace Péče o zeleň v životním prostředí měst a obcí, vydaná ČVTS v Praze r. 1975.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nářadí a materiálové potřeby se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>