Přezimování choulostivých dřevin

Dřeviny na trvalém stanovišti, které nejsou zimovzdorné, můžeme ochránit před zmrznutím různým způsobem. Důkladnou ochranu zajistíme, když keře na zimu volně svážeme, zatlučeme kolem nich několik kolíků nebo železných tyčí, obtočíme je hustým drátěným pletivem (králíkářským) a vnitřní prostor vyplníme suchým listím, dřevitou vlnou, hoblinami nebo chvojím. Některé rostliny rostoucí ve volné půdě musíme na zimu chránit před mokrem stříškou ze dřeva nebo z jiného přirozeného materiálu. Na skalkách to může být kámen nebo tabulka skla.

Milovníci vzácných dřevin a sběratelé, stejně jako botanické zahrady a arboreta, se neobejdou bez možnosti přezimování choulostivých druhů v nádobách pod střechou. Někdy stačí k přezimování světlý sklep, mrazuprostá chodba a pro nízké keříky hluboké pařeniště. Pokročilejší pěstitelé budou mít zasklenou verandu, zimní zahradu, domácí oranžérii, studený skleník nebo jen zasklený přístavek k jižní stěně nějaké budovy, jak ukazuje obrázek. Myslím, že není třeba zde vyjmenovávat, kolik zajímavostí, překvapení, radosti a duševní pohody přináší práce se vzácnými dřevinami v takovém rozšířeném obytném prostředí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ošetřování výsadeb se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>