Poloha stanoviště je spolu s půdou a další péčí o výsadbu rozhodující. Ovlivňuje, jak jednotlivé dřeviny porostu, pokvetou a jak budou plodit. Podnebí je pro každou úpravu zeleně dáno předem. Pouze na členitém terénu můžeme vybírat polohy na výsluní, slunné, zastíněné, polostinné nebo stinné, výhřevné, teplé, chladné, jižní nebo severní. Rozlišujeme však jednak polohy suché až mokré, dané přírodním prostředím, a jednak půdní vlhkostní poměry, označované jako půdy vyprahlé, suché, mírně vlhké, vlhčí, svěží, čerstvé, vlhké, mokré a bažinaté, které na daném stanovišti můžeme částečně ovlivnit ve prospěch rostlin závlahou nebo odvodněním. Proti mokru můžeme použít povrchové krytí celých rostlin nebo nastýlku, kameny nebo fólie apod. Stanoviště můžeme vybírat chráněné nebo je chránit uměle proti povětrnostním vlivům, hlavně větru.
Situování výsadeb není v této publikaci uváděno podle různých kategorií poloh, jak je člení HIEKE, tj. na 1. rovinné nížiny, 2. rovinné a mírně zvlněné polosuché krajiny, 3. zvlněné kopcoviny se středně vlhkým podnebím, 4. hory a pahorkatiny s vlhkým podnebím a na 5. vysoké hory s velmi vlhkým podnebím. Ani SCHOLZ v rajonizaci okrasných dřevin (Věd. práce VÚOZ, 1967) nezařazuje jednotlivé dřeviny podle ekologických podmínek jako vhodné pro výrobní typy kukuřičný, řepařský, bramborářský, horský a vysokohorský, se subtypy podle typů půd, popřípadě podle úředního zařazení jednotlivých katastrálních obcí do skupin přírodních stanovišť oblastních, jako jsou 1. černozemní velmi teplé oblasti (ČMt 1 až 23), 2. černozemní oblasti (ČM 1 až 15), 3. hnědozemní teplé oblasti (HMt 1 až 13), 4. hnědozemní oblasti (HM 1 až 24), 5. oblast hnědých půd pahorkatin (P 1 až 31), 6. oblast hnědých půd vrchovin (V 1 až 16) a 7. oblast hnědých a podzolovaných půd horských oblastí (H 1 až 17).
Čísla v jednotlivých skupinách vyjadřují rozdílné klimatické a terénní podmínky. Jelikož se tyto polohy překrývají, ať již jsou členěny na kategorie poloh, rajónů nebo skupin půd apod., a nelze proto určit pro jednotlivé rody a druhy absolutně nejlepší polohu, jsou v této publikaci uvedeny nároky jednotlivých rodů nebo druhů na polohu jen orientačně – na oblasti drsné, drsnější, mírné, teplejší, teplé a nejteplejší. Požadavky na půdu jsou pak uvedeny u každého rodu, popřípadě druhu v hlavní části publikace.