Význam humusu v půdě

Humus je soubor všech neživých organických látek, které do půdy přidáváme nebo které jsou v půdě již obsaženy. Minerální hmota je pevně fyzikálně chemicky vázaná, takže ji mechanicky nelze oddělit. Organické látky (humus) zapravené do půdy postupně humifikují. Později, vlivem tepla a vláhy, nastává rozkladem humusu proces mineralizace až na zplodiny plynné, vodu a minerální látky. Výživa rostlin se sice zlepšuje, ale fyzikální, chemické a biologické poměry v půdě se zhoršují. Proto musíme v některých případech přidávat humus, přihnojovat hnojem, kompostem, mulčovat, obkládat rašelinou, listím nebo jiným organickým materiálem. Humus ovlivňuje kladně nejen strukturu půdy, její vodní jímavost, teplotu, a tím úrodnost a zpracovatelnost, ale i chemismus půdy, především půdní reakci (kyselost) a koloběh živin. Obsah humusu lze odhadnout podle barvy půdy. Půdy s nízkým obsahem humusu jsou světlé, s přibývajícím množstvím humusu je barva tmavší až šedočerná. Pro běžný sortiment okrasných dřevin je postačující obsah humusu v půdě od 3 do 10 %.

Příspěvek byl publikován v rubrice Technologie výsadby se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Význam humusu v půdě

  1. jaj napsal:

    ale ale ale

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>