TORREYA Arn. – Taxaceae

Školkařský sortiment:

060 010 5 – T. nucifera.

Vedlejší sortiment: T. californica a T. taxifolia.

Výsadba: Otužilé, již vzrostlejší výpěstky, pokud možno vyvazované, můžeme vysadit v mírnější oblasti na polostinné od severu chráněné stanoviště ve větších parcích nebo zahradách do výživné a vlhké, nikoliv však přemokřené půdy písčité nebo humózně hlinité, propustné. Stagnující mokro torreye nesnášejí, ač vyžadují vlhké ovzduší, nejlépe poblíž vodních ploch.

Řez a ošetřování: Pro výsadbu získáme většinou jen vegetativně množené výpěstky, které rostou dlouhá léta jednostranně, větvovitě, když je trpělivým vyvazováním ke kůlům a zkracováním obrostu nevyvedeme do stromovitého tvaru, kdy jsou již odolné k tuhým zimám a slunečním paprskům po mrazivých nocích. Postupně musíme pro torreye uvolňovat prostor, neboť později vytvářejí široké koruny.

Pro sbírkové účely musíme vysazovat oboje pohlaví, záleží-li nám na plodnosti stromů. Mladé výsadby, zejména T. californica, vyžadují na zimu zastínění a pokryv půdy listím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jehličnany se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>