KALMIA L. – Ericaceae – mamota

Školkařský sortiment:

121 010 5 – K. angustifolia, 20/30/40/50 cm, s balem,

011 5 – K. – ‛Rubra‛, 20/30/40/50 cm, s balem,

020 5 – K. latifolia, 20/30/40/50/60 cm, s balem,

030 5 – K. polifolia, 20/25/30/45 cm, s balem.

Vedlejší sortiment: K. angustifolia ‛Candida‛, ‛Nana‛, ‛Ovata‛, ‛Rosea‛, K. carolina, K. latifolia ‛Alba‛, ‛Myrtifolia‛, ‛Rosea‛, ‛Rubra‛ a K. microphylla.

Výsadba: Rostliny s rašelinovým balem, vícekrát přesazované, vysazujeme spolu s pěnišníky v srpnu až září nebo na jaře ve stálezelených zahradách, ve vřesovištích, nebo větší alpína se silikátovým podkladem nebo v malých zahradách na rašelinové záhony. Stanoviště vybereme závětrné a světlé.

Vhodná pro všechny druhy je půda rašelinná i jiná půda bohatá na humus, kyselé až slabě kyselé reakce, čerstvá až vlhká. Mamota není totiž odkázána jen na rašelinné nebo slatinné půdy, ale roste dobře i na půdách písčitých, humózně hlinitých, pokud jsou dostatečně vlhké.

Řez a ošetřování: Hotové školkařské výpěstky mamoty, vysázené na trvalé stanoviště, nevyžadují již žádný řez. Musíme s nimi zacházet opatrně, neboť jsou dost lámavé. Po výsadbě pokryjeme povrch půdy kolem keřů slabou vrstvou listí nebo ho osázíme nízkými mělce kořenícími trvalkami vyžadujícími kyselou půdu.

Když mamoty v letech po výsadbě nepřirůstají, není to namrzáním, jak bychom se domnívali, neboť zdravé rostliny snášejí běžné zimy celkem dobře, ale je to znamení, že jim nevyhovuje prostředí. Pak je raději přesadíme na vhodnější místo s čerstvou půdou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>