Řez listnatých stromů

Protože normální školkařské vysokokmeny nedosahují pro aleje a městská stromořadí potřebně vysoké kmeny, jsme nuceni v pozdějších letech po výsadbě stromy vyvětvovat, jakmile se začnou koruny rozkládat a překážet provozu. Takové stromy, pokud byly vysazovány v jakostech 14/16 až 18/20 obvodu kmene, musíme již 4 roky po výsadbě systematicky řezat. Nejdříve zkracujeme dolní partie větví, aby nerostly příliš do šířky. Řežeme vždy na některou postranní větvičku, která pak vytvoří nový vedoucí výhon. Dovnitř rostoucí větve a větvičky odstraňujeme. Později odstraníme spodní větve, až dosáhneme kmenů vysokých 4,50 m, tzv. profilu světelného prostoru, za předpokladu, že stromy stojí nejméně 3 m od budov.

Přání, že statným školkařským vysokokmenem vysadíme do ulice a aleje „hotový“ strom, je iluze, neboť předem víme, že se v průběhu dalšího vývoje jeho původní koruna opět změní, protože kmen vysoký 2 až 2,20 m nemůže stačit. Správnější by bylo, jak se to někde již dělá, vysazovat v ulicích ovětvené, kmínkovité špičáky, které nasadí později přirozenou korunu v potřebné výšce. Soustavnému řezu (postupnému vyvětvování) bychom se však ani v tomto případě nevyhnuli. Vzrostlejší jedince takového tvaru nazýváme obrostlé kmeny.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Řez okrasných dřevin se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>