Řez před výsadbou

Zdá se nelogické, že seřezáváme listnaté keře i stromy, které připravujeme k výsadbě, obzvláště když jsme vybírali nebo získali ze školky silné výpěstky. Přesto je zkrácení prospěšné téměř u všech druhů, které přesazujeme bez zemního balu. Důvod je jednoduchý: Při dobývání pozbývají dřeviny část svých kořenů, zejména kořenové vlášení, které výhradně obstarává zásobování rostlin vodou a živinami. Proto musíme alespoň částečně omezit jejich počáteční spotřebu tím, že zmenšíme nadzemní část.

U některých druhů postačí prosvětlení koruny, zvláště u těch, kde výhony končí dobře vyvinutými terminálními pupeny. U jiných druhů ponecháme jen několik silnějších výhonů a ty ještě zkrátíme o čtvrtinu až třetinu jejich délky. Čím více je vyvinutých pupenů po celé délce výhonu, tím více je musíme zkracovat. U dřevin, které tvoří několik strnulých, silných výhonů, jako je mají arálie nebo škumpy, odřežeme nejvýše slabé výhony. Silné zkrácení je vhodné u keřů a polokeřů, které kvetou v létě a na podzim. Další dřeviny, které vyžadují silné zkrácení při výsadbě, jsou např. vrby, topoly, ibišky, hortenzie latnaté apod.

Kontejnerové rostliny a dřeviny se zemním balem z volné půdy nezkracujeme. Krátíme jen mladé, vytáhlé výpěstky těch druhů jehličnanů, které snášejí dobře řez, jako tisy a zeravy. Při přesazování vzrostlých listnatých dřevin se zemním balem musíme přehoustlé keře alespoň prosvětlit a koruny stromů zmenšit, pokud nejde o vícekrát přesazovaný školkařský materiál. U běžných velikostí výsadbový materiál při jarní výsadbě zkracujeme víc než při podzimní výsadbě, kdy má čas vytvářet nové kořeny.

Pro řez kořenů při výsadbě platí zásada: Čím více kořenů, tím snadnější ujmutí. Konce všech silnějších kořenů čerstvě zahladíme nožem nebo nůžkami. Přisekávání sekyrkou nebo rýčem, jak se to při velkovýsadbách někdy dělá, je pro rostliny škodlivé. Řezná rána by měla směřovat dolů podle teorie polarity, která učí, že výhony rostou ke světlu, ale kořeny do země. Nalomené a jinak poškozené nebo nahnilé kořeny zkrátíme až na zdravou část. Dlouhé kořeny zkrátíme tak, aby se vešly do výsadbové jámy. Kořeny upravujeme těsně před vsazením do jámy, popřípadě, jsou-li zaschlé, před namočením do vody.

Příspěvek byl publikován v rubrice Technologie výsadby se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>