Doba výsadby a přesazování

Doba výsadby a přesazování závisí jednak na stavu půdy, do níž chceme sázet, a jednak n druhu a způsobu předpěstování výpěstků, které hodláme vysazovat.

Platí zásada, že půda k výsadbě nebo pro přesazování nesmí být mokrá ani přeschlá. Musí být drobtovitá, kyprá, biologicky činná. Je několik způsobů praktického posuzování kvality přípravy a okamžitého stavu půdy. Např. normální hlinitá půda je v dobrém stavu pro vysazování, když po přitlačení sevřené pěsti na urovnaný povrch půdy se otisknou nejvýše obrysy kloubů nebo když stopa dospělého člověka není hlubší ani mělčí než 2 až 4 cm. Vlhkost půdy se také posuzuje sevřením hrstky půdy v dlani – když se po otevření dlaně hrouda snadno rozdrobí, je pro výsadbu vhodná. Půda je také vhodná pro výsadbu, když nepřilne k hladkému, nerezavému rýči i když je dosti jílovitá. Vždycky se musí snadno rozpadávat a nesmí prášit. Pouhý pohled na půdu může být klamný. Na jaře může být pod oschlým povrchem půda pro výsadbové práce ještě nebezpečně mokrá. Při velkovýsadbách je důležité mít půdu a výsadbový materiál včas připravený, ale k samotné výsadbě můžeme přistupovat až v okamžiku stavu půdy a tuto dobu plně využívat.

Je přirozené, že mohou nastat povětrnostní podmínky, kdy musíme přistoupit k výsadbě i za nepříznivého stavu půdy, chceme-li připravený rostlinný materiál vsadit do země. Musíme ovšem postupovat obezřetně, půdu zbytečně nesešlapávat a snažit se dostat ke kořenům půdu drobtovitou. Za sucha upravíme půdní vlhkost přidáním vlhčí půdy a naopak za mokra přidáním sušší půdy. Proschlá půda odčerpá z kořenů potřebnou vláhu již za několik hodin, a tím kořeny ztrácejí schopnost regenerace.

S úspěchem můžeme vysazovat a přesazovat opadavé listnáče po celé období jejich vegetačního klidu, pokud půda není zamrzlá. Jsou ovšem výjimky, uvedené v hlavní části této knihy u rodů, kterých se to týká. S počátečním opadem listů bývá doba výsadby nejpříznivější. S dobýváním a sázením můžeme začít, pokud jsou letorosty vyzrálé, jejich růst ukončen terminálním pupenem, u některých dřevin zaschlým vrcholkem a lze je snadno odlistit. V oblastech, kde půda snadno vysychá, je podzimní výsadba výhodnější, neboť rostliny zakořeňují ještě za zimní vláhy a jarní sucho jim neuškodí.

Vhodným obdobím pro výsadbu jehličnanů a stálezelených listnáčů je pozdní léto (od poloviny srpna) a časný podzim (do října). Vysazují se výhradně se zemním balem za předpokladu, že je půda dostatečně vlhká nebo zavlažovaná. I tyto dřeviny po zakořenění v teplé půdě plně využijí zimní vláhu. Zpravidla je však nutná vydatná zálivka ihned po výsadbě.

S počínajícím jarem (někdy již v únoru) nastupuje období jarní výsadby opadavých listnáčů a trvá až do dubna, dokud dřeviny nejsou silněji narašené. Při pozdní jarní výsadbě můžeme některým druhům usnadnit ujmutí silnějším seříznutím nadzemní části. U všech dřevin tento zákrok nemůžeme provést a pak se nevyhneme ztrátám. V místech s extrémním podnebím se nemůžeme vždy řídit podle výše uvedených měsíců výsadby, ale dobu výsadby musíme přizpůsobit fenologickým kritériím, hlavně období růstu kořenů. V sadovnické praxi následuje na jaře, po výsadbě opadavých listnáčů, výsadba stálezelených listnáčů a jehličnanů se zemním balem. Ta se zpravidla prodlouží až do května a pokračuje kontejnerovými rostlinami.

Tzv. kontejnerové rostliny (pro které zatím nemáme vhodný český název) a mladé rostliny s hrnkovým balíčkem můžeme vysazovat téměř nezávisle na ročním období. Praxe však ukázala, že v plném létě se sázejí zřídkakdy a do zmrzlé půdy se nesázejí vůbec. I když okrasné školky původně počítaly, že zavedením kontejnerových kultur se prodlouží prodejní sezóna přes celé vegetační období, nestalo se tak. Vžitý cit pro vhodnou dobu výsadby je silnější.

Příspěvek byl publikován v rubrice Technologie výsadby se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>