VIBURNUM L. – Caprifoliaceaei – kalina, tušalaj

Školkařský i vedlejší sortiment jsou uvedeny podle jednotlivých sekcí, stejně tak stanovištní podmínky a uplatnění:

1. Sekce Thyrsoma – školkařský sortiment:

215 060 1 – V. fragrans, 40/60/80 cm, 2x přesaz.,

061 1 – V. fragrans ‛Nana‛, 20/30/40 cm, z kontejnerů,

190 1 – V. sieboldii, 40/60/80 cm, 2x přesaz.

Vedlejší sortiment: V. bodnantense, V. erubescens, V. grandiflorum, V. henryi, V. hillieri, V. odoratissimum a V. suspensum.

Výsadba: Prostokořenné výpěstky, popřípadě s balem, vysazujeme v zahradních a parkových úpravách solitérně nebo ve skupinách, do záhonů kvetoucích keřů či do jarních zahrad. V. fragrans ‛Nana‛ používáme také pro výsadbu nízkých živých plůtků.

Půdy volíme vlhčí, popříp. mírně suché, humózní hlinité, kyselé až slabě alkalické; také v městském prostředí.

2. Sekce Lantana – školkařský sortiment:

215 020 5 – V. buddleifolium; 030 5 – V. burkwoodii; 031 5 – V. burkwoodii ‛Chenault‛; 040 5 – V.
carlcephalum; 050 5 – V. carlesii; 080 5 – V. juddii; 120 5 – V. macrocephalum; 150 5 – V.
pragense; 160 5 – V. rhytidophyllum, 30/40/60/80 cm, s balem; 090 1 – V. lantana,
60/80/100/125/150 cm, 2x přesaz.

Vedlejší sortiment: V. bitchinense, V. burejaticum, V. cotinifolium, V. mongolicum, V. rhytidocarpum, V. schensianum, V. urceolatum, V. utile a V. veitchii.

Výsadba: Jako prostokořenné výpěstky vysazujeme jen V. lantana (tušalaj), a to hlavně v krajnářských úpravách do ochranných výsadeb, živých plotů, skupinových porostů, na svahy a také jako přípravné dřeviny na ozelenění výsypek. Ostatní druhy školkařského sortimentu sekce Lantana jsou vesměs okrasné keře, z části stálezelené, které vysazujeme se zemním nebo kontejnerovým balem v sadových a zahradních úpravách, solitérně, do skupin či na okraj porostů. Vzácnější druhy můžeme použít v atriových zahradách i pro výsadbu nádob mobilní zeleně, umístěných uvnitř města.

Zvláštní podmínky nemusíme vyhledávat. Půdy mohou být čerstvé až suché, také humózní i kamenité, písčité, hlinité i jílovité, slabě kyselé až silně alkalické, nezpracované i činné. Všechny druhy rostou na slunci, stálezelené druhy snesou i zastíněnou polohu v městském prostředí.

3. Sekce Pseudotinus – vedlejší sortiment: V. furcatum, V. lantanoides a V. sympodiale.

Sbírkové druhy vyžadují výhradně vlhkou a stinnou polohu s půdou humózně hlinitou, kyselé až neutrální reakce.

4. Sekce Pseudopulus – školkařský sortiment:

215 140 1 – V. plicatum; 141 1 – V. plicatum ‛Mariesii‛; 142 1 – V. plicatum ‛Rotundifolium‛; 143 1 – V. plicatum ‛Tomentosum‛, 30/40/60/80 cm, s balem.

Výsadba: Výpěstky se zemním balem nebo kontejnerovým balem uplatníme jako druhy sekce Lantana, s tím rozdílem, že v městském prostředí shazují za teplého a suchého počasí olistění. Půdy volíme vlhčí, humózní, kyselé až slabě alkalické.

5. Sekce Lentago – školkařský sortiment:

215 100 1 – V. lentago, 40/60/80/100 cm, 2x přesaz.

Vedlejší sortiment: V. cassinoides, V. jackii, V. nudum, V. pruniflorum a V. rufidulum.

Druhy V. lentago a někdy i V. prunifolium vysazujeme v sadových úpravách jako krycí keře pro vlhkou a stinnou polohu. Ostatní jsou spíše jen sbírkovými druhy, snášejí také sušší polohu.

6. Sekce Tinus – vedlejší sortimetn: V. cinnamomifolium, V. davidii, V. harryanum, V. propinquum, V. rigidum a V. tinus.

Pěstování: V. tinus je jedna z nejvděčnějších dekoračních dřevin. V mírnější oblasti můžeme tuto dřevinu vysadit se zemním balem do dobré hlinitohumózní půdy do zahrady na polostinné místo, popřípadě na výsluní, kde bohatě nasazuje na květ. V srpnu ji můžeme vyjmout a nasázet do kbelíků s výživnou lehkou zeminou a přezimovat ji pak mrazuprostě jako dekorační rostlinu, která v předjaří pokvete. Pro přezimování ve volné půdě ji poskytneme dobrý kryt z listí a chvojí. Podobně můžeme pěstovat i ostatní druhy, dokonce i druh V. macrocephalum ze sekce Lantana.

7. Sekce Megalotinus – vedlejší druh: V. cylindricum.

Vysazujeme s balem jako sbírkový druh do humózně hlinité půdy. Na zimu chráníme keře listím a zastíněním.

8. Sekce Odontotinus – školkařský sortiment:

215 010 1 – V. betulifolium; 070 1 – V. hupehense; 180 1 – V. setigerum, 40/60/80 cm, 2x
přesaz. nebo z kontejnerů.

Vedlejší sortiment: V. acerifolium, V. bracteatum, V. dasyanthum, V. dentatum, V. dilatatum, V. ellipticum, V. erosum, V. ichangense, V. molle, V. orientale, V. rafinesquianum a V. wirghtii.

Školkařský sortiment a někdy i V. dentatum vysazujeme i jako okrasné keře v sadových úpravách a ostatní druhy ve sbírkách na slunné i polostinné stanoviště do běžné zahradní půdy, kde snášejí i delší období sucha.

9. Sekce Opulus – školkařský sortiment:

215 130 1 – V. opulus, 60/100/150 cm, 2x přesaz.,

131 1 – V. opulus ‛Nanum‛, 20/30/40 cm, z kontejnerů,

132 1 – V. opulus ‛Roseum‛, keře 3 až 4, 5 až 7 výhonů, 2x přesaz.

180 1 – V. setigerum, 40/60/80/100 cm, 2x přesaz.

Vedlejší sortiment: V. edule, V. kansuense a V. trilobum.

Výsadba: U výsadbového materiálu V. opulus a V. opulus ‛Roseum‛ nezáleží ani tak na výšce výpěstků jako na počtu výhonů, jejich vyspělosti a vyzrání, neboť je při výsadbě zkracujeme. Kořenová soustava bývá zpravidla bohatá, jen musíme dbát, aby husté a jemné kořání nezaschlo dřív, než přijde do země.

Kalinu obecnou (V. opulus) můžeme kromě městského prostředí vysazovat v krajinářských a sadových úpravách na všechna stanoviště s půdou písčitou, hlinitou, jílovitou nebo humózní, pokud je vlhká a výživná, slabě kyselé až alkalické reakce. Uplatnění nalézáme pro kalinu obecnou jako výplňovou dřevinu, na ochranné výsadby, živé květnaté ploty, jako krycí keře a pro remízy.

Plnokvětý kultivar kaliny obecné je vhodným okrasným keřem pro parkové a zahradní úpravy. Zakrslá forma ‛Nana‛ je vhodná pro nízké obruby a živé plůtky i pro átriové zahrádky. Ostatní druhy jsou méně významné. Vysazujeme je hlavně jako sbírkové dřeviny do stejných stanovištních podmínek jako V. opulus.

Řez a ošetřování: Stálezelené druhy a nižší druhy sekce Thyrsoma, Lantana a Pseudopulus zpravidla nevyžadují řez, i když je v případě nutnosti můžeme v předjaří jakkoli upravovat nebo i hluboko zmladit. Vzdáváme se ovšem pro ten rok násady na květ. Druhy sekce Lentago a Odontotinus nemusíme řezat, neboť je vysazujeme na volnější stanoviště, kde mohou narušeně narůstat. V. opulus a V. opulus ‛Roseum‛ však soustavně v zimních období prosvětlujeme, popřípadě zkracujeme v předjaří vrcholky výhonů na silná poupata, chceme-li dosáhnout zvlášť velkých květů. Také je můžeme seřezávat po odkvětu, záleží-li nám na štíhlých výhonech pro řez květů v příštím roce.

Na suchém stanovišti trpí hlavně V. opulus a opadavé druhy sekce Lantana listovými mšicemi. Postřikem a úpravou vodního režimu je však snadno zlikvidujeme.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listnaté dřeviny se štítky , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>