V rámci této publikace není možné podávat podrobnější údaje o parametrech, práci, výkonech a dostupnosti sadovnických strojů a zařízení, o vlastnostech a upotřebení nářadí a materiálů. Pro orientaci sadovníků a zahrádkářů je v následujících statích uveden celkový přehled používaných mechanizačních prostředků, zařízení, nářadí a materiálů, které dodávají podniky ÚPZT Brno, AGRA Přelouč, AGROTECHNIKA Zvolen (katalog AGROZET 1982 – 1983) a zemědělské nákupní a zásobovací závody.
Tažné stroje: traktory řady ZETOR, jako ZETOR 7011, 7045, 8011, 8045 a další těžší typy, traktor pásový BULGAR T 54 V, malotraktor univerzální TZ 4K 14, nosič nářadí samojízdný univerzální NUCS.
Stroje na zpracování půdy: pluh 4radličný nesený PN 435, pluh 1radličný rigolovací PPU 50 50 A, kombinátor B 231, 42, KON 600, rotační kypřiče FN 1,25, FN 1,60 a FN 2,00, talířové brány BDT 3, smyk ozubený přívěsný Sy 350 A, těžké brány hřebové přívěsné 6 BTZ, 630 B 2 a sběrač kamenů MUK 1,4.
Příslušenství k malotraktoru TZ 4 K 14: otočný pluh nesený 1radličný PON 25, kypřič nesený 5hrotý 5 KN 85, fréza nesená FN 100, plečka nesená 2 – 6 KPN, návěs sklápěcí NSN 10-2 B, buldozerová radlice Bd 100, žací lišta travní nesená ŽT 152, pluh otočný PO-18, brány hřebenové
BM-90 a kultivátor pasívní KP-70.
Stroje na zemní práce: výčet rypadel, dozerů, rýhovačů, vytrhávačů pařezů, nakladačů atd. obsahuje katalog Zemědělská mechanizace podniku AGROZET; tuto „těžkou mechanizaci“ zde nelze šířeji rozvádět.
Stroje na hloubení jam a sázení: rypadlo na kolovém traktoru BĚLORUS EO 2621 nebo URSUS K 162 N, popřípadě i některé z těžkých rypadel, zařízení pro hloubení jamek vrtáním GF 600, stroj na sázení menších sazenic VPM 2, sázeč stromků jednořádkový SA – 7 – 004, nesený jamkovač za traktor JM 10, motorový jamkovač MYYRA jako adaptér k jednomužné motorové pile (Stihl, Homelite).
Přesazovače vzrostlých dřevin (z dovozu): stroj na vyrývání balů VERMEER TS 20, TS 30 a TS 44, CLEGG s podřezávacím nožem pro baly 40 až 50 cm a 60 až 80 cm, OPTIMAL VF 700 (horní průměr balu 70 cm, hloubka 47 cm) pro stromy 18 až 20 cm obvodu kmene, VF 1000 (horní průměr balu 100 cm, hloubka 67 cm) pro stromy do 30 až 35 cm obvodu kmene, VF 1200 (horní průměr balu 120 cm, hloubka 80 cm) pro stromy 50 až 55 cm obvodu kmene, EXTERIER-PLANTS/ITAL pro 3bodový závěs, typ 250 pro baly 20 až 25 cm, typ 350 pro baly 35 až 42 cm a typ 650 pro baly 60 až 70 cm, TREE PORTER se sadou rýčů pro baly o průměru 80 až 200 cm.
Dopravní prostředky (kromě běžně používaných nákladních aut a traktorových přívěsů): samonakládací nízkoplošinový návěs o nosnosti 6 t MV-4-008, zvedací zařízení palet hydraulické TS4-013, nakladač kolový L 2, L 34, nakládač UNHZ 500, multikáry, návěsy za malotraktory a motoroboty MEPOL TERRA, návěs nízkoplošinový NP-25, nakladač čelní NKČ-1000 C, podkopová lopata a univerzální nakladač přívěsný hydraulický UNHZ 500.
Stroje pro kultivaci, hnojení a ochranu rostlin: sadový kultivátor KSG 5, talířové brány sadové BDST 2,5 A, sadový žací stroj SP 03 320, hloubkový kypřič se zapracováním tuhých hnojiv, rozmetadlo hnojiv a kompostů pro SV, návěs fekální MV 5-014, fekální cisterna HTS 100.27, postřikovače různých typů, zařízení na aplikaci herbicidů v sadech RP 7-036, žací stroj motorový MF 73 a žací stroj MEPOL TERRA MST 72.
Mechanizace řezu dřevin: stroj na osečkování zelených letorostů FM-6, zařízení na selektivní řez keřů, stroj na uniformní řez P 810, pneumatické nůžky – sada 6 ks, nesená plošina s rozvodným rámem na řez pneumatickými nůžkami, sběrač a drtič klestí UŠK-3 a drtič větví do průměru 50 mm DVT 200.
Z dovozu: stříhač živých plotů LITTLE WONDER – délka lišty 41 a 76 cm, s benzínovým motorem GP 16 a GP 30, stříhač živých plotů HEDGE CUTTER portable 34/103 s benzínovým motorem na podvozku, elektrický stříhač živých plotů BLACK & DECKREN DNJ 450, 452 a 454, elektrické stříhače 400 G AMATEUR, 400 DG PROGRESS, 600 DG – s délkou řezu 600 mm, motorový stříhač živých plotů STIHL HS 151 a HS 202, křovinořezy SACHS-DOLMAR typ NB 02, 03 a 04, STIHL FS 200 A V, VS 150 A FS 410 A V electronic, WEED EATER s benzínovým motorem.
Výše uvedený přehled mechanizačních prostředků není ani zdaleka vyčerpán a není soustavou sadovnických strojů a zařízení. Většinou se jedná o zemědělskou mechanizaci, kterou lze použít i pro sadovnické práce. Mnohé stroje a závěsná nářadí je možné využít ekonomicky jen ve spolupráci se zemědělským, ovocnářským nebo stavebním podnikem. Vyjmenované speciální stroje pro sadovnické práce, označené v přehledu za poznámkou z dovozu, nejsou běžně dováženy podniky zahraničního obchodu. Zpravidla byly získány z výstav nebo po předvádění zahraničními firmami. Kromě vyjmenovaných strojů a zařízen je v sadovnické praxi v provozu mnoho zdařilých prototypů a speciálních úprav mechanizačních prostředků, které si pracovníci sadovnických středisek vyrobili sami ve svých dílnách. Je nutno se rozhlédnout.
Ruční nářadí. Pro sadovníky i zahrádkáře je stále ještě základní ruční nářadí pro výsadbu stromů a keřů školkařský rýč, pro řez zahradnické nůžky a pro ošetřování výsadeb motyka a hrábě. To je ovšem velmi jednoduché konstatování. Sortiment provedení tohoto nářadí by mohl pouhým vyjmenováním zaplnit několik stránek. Nelze proto jednoznačně stanovit nebo doporučit, které nářadí je pro tu nebo onu práci nebo pracovníka nejvýhodnější; některé nářadí také občas na trhu chybí. Každý musí získat určitou zkušenost a vhodné nářadí se naučit vybírat. Jen materiálově a tvarově nejkvalitnější nářadí je dobré, aby práce s ním bavila, byla udělána kvalitně a byla časově uspokojivá. O výkonu rozhoduje nejen kvalita nářadí, ale také jeho údržba. Pracovníkům v sadovnictví i zahrádkářům připomínám, že mají přistupovat k práci vždy s nářadím čistým, naostřeným a po skončení pracovního dne nářadí očistit, vysušit a vyleštit, popřípadě nakonzervovat.
Materiálové potřeby. Pro vytyčení a vykolíkování místa výsadby potřebujeme štípané kolíky a tyče-trasírky. K tvarování a vyvazování slabých nebo křivě rostoucích dřevin použijeme tyčky, nejlépe tonkinové, které jsou tříděny podle délky na 76, 91, 106, 122, 152, 183, 213, 244, 274, 305 a 366 cm. Podle tloušťky na 6 – 8 – 10 – 12 – 15 – 17 – 20 – 22 a 24 mm. Tonkinové tyčky vytahujeme na podzim ze země a ukládáme je přes zimu v suchu. Takto mohou sloužit mnoho let. Stává se občas, že nejsou k dostání. Ke kmenovým tvarům, pyramidám a ke kotvení jehličnatých dřevin potřebujeme loupané kůly se špicí na silném konci, pokud možno impregnované organickým barvivem. Mohou mít délky 150, 200, 250 cm, s průměrem hlav 3 až 5 cm a 5 až 7 cm, a délky 200, 300 a 320 cm, v průměru hlav 6 až 8 cm a 8 až 10 cm. Jako vázací materiál pro vyvazování mladých a popínavých dřevin je dosud nejlepší lýko raffia. Náhradou mohou být různá klížená vlákna viskózová a z ostatních umělých hmot, která je však povolovat, aby se nezařezávala do kůry stromů. Jako úvazky stromů ke kůlům používáme motouzy, z nichž nejtrvanlivější, ale nejméně poddajný je motouz z umělých vláken. Dobrý je úvazek kokosovým, jutovým nebo sisalovým motouzem, který je vzácnějším materiálem. K uvazování a kotvení stromů používáme různé popruhy, gumárenské materiály a úvazky měkčeného PVC, které lze ke kůlům přibíjet. Pro uvazování slabších stromků je možno použít rychlovázací řetízky z plastických hmot.
Tzv. kordónový drát, napínaný svisle nebo vodorovně jako opora pro pnoucí dřeviny, může být pozinkovaný či plastickou hmotou potažený ocelový drát nebo plnosyntetický napínací drát, který je pevný a nepodléhá zkáze. K napínání slouží ocelové napínáky (napínací vrátek) se západkou nebo se šroubením.
Jako materiál pro stínění nové výsadby v létě a choulostivých dřevin v zimním období použijeme rákosové stínovky, výjimečně rákosové štukatérské pletivo, které upevníme mezi dva kůly nebo do úhlu mezi tři kůly. Pro menší dřeviny postačí do země zapíchnuté jedlové nebo smrkové větve (chvojí).
Pro ovazování choulostivých dřevin na zimu poslouží dobře jako ochrana proti tuhým mrazům rákosové nebo orobincové rohože, svázané do kuželů, popřípadě vyplněné suchým listím. Pro menší a odolnější keře postačí kryt z chvojí a listí. Tyto materiály jsou v přírodě po stránce estetické přijatelné. K výše uvedeným účelům můžeme použít i jutové tkanivo, pytlovinu a tkaniva z plastů. Méně vhodným materiálem pro ochranu v zimě je vlnitá lepenka, balicí papír a PE fólie.
Chrániče stromků proti hlodavcům mohou být z PVC, vysoké 740 až 950 mm, z hustého 6hranného pozinkovaného pletiva a z koše z různých odpadových hmot. Přirozené a rovněž trvanlivé jsou chrániče ze štípaného bambusu. Ovazování kmenů fólií nebo papírem je nevhodné a škodlivé.
Obtížně získáváme vhodný organický materiál pro nastýlání, mulčování a pokrývání mís kolem vysázených stromů a keřů. Pro vřesovištní a jiné vápnostřežné dřeviny je k tomu účelu ideální vrchovištní mechová rašelina. Při jejím stoupajícím nedostatku si vypomůžeme lesní jehličnatou hrabankou, kterou však získáme také jen ve výjimečných případech v dostatečném množství pro větší výsadby. Zbývá listí, které by mohlo být i částečně zetlelé a mělo by pocházet z bukových a habrových porostů. Méně vhodné je listí javorové, jasanové a dubové, podobně jako listí lipové, kaštanové, topolové a vrbové. Shromažďování listí je dosti pracné a převážení na větší vzdálenost neefektivní. Výborný mulč pro všechny dřeviny, kterým nevadí v zimním období trvalá vláha, je slamnatý chlévský hnůj. I toho je stále méně a pro některé zahradní správy a zahrádkáře je zcela nedostupný. Borová borka a méně vhodná borka smrková jsou na mnoha místech od lesních správ snadno k získání a plně využívány nejen pro pokrývání mís kolem stromů, ale i pro nastýlání do zahuštěných výsadeb nižších a vyšších keřů. Vzhledově nevypadá dobře plošná výsadba proložená hrubou nedrcenou borkou. Účel je však do jisté míry splněn. Při dostatečné vrstvě, tj. 10 až 15 cm hrubé borky nebo asi 8 cm drcené borky, je růst plevelů potlačen, ochrana proti tuhým mrazům je dobrá a dochází rovněž ke zlepšení půdní struktury. Vláhové poměry jsou po větší část roku pod pokrývkou borky uspokojivé. Pouze při déletrvajícím přísušku nepropouští proschlá borka menší srážky do země, takže je pak nutná dodatková závlaha. Borka odnímá půdě dusík, s nímž je nutno počítat v přihnojování hnojivy, která uvolní alespoň 1 g čistého dusíku na 1 litr drcené kůry. Nevhodným, přírodě odporujícím materiálem pro mulčování jsou hobliny. Nepraktickým a jen krátkodobě příznivě působícím materiálem je sláma.