Kotvení stromů a ošetřování po výsadbě

Kotvení stromů a ošetřování po výsadbě nesmíme opomenout. Nově přesazované stromy a vyšší keře musíme proti vývratu pevně zakotvit. Některé způsoby kotvení ukazují obrázky. Úvazek upevníme nejlépe pod korunou stromu, u keřovitých tvarů v horní třetině hlavního kmene. Podložíme ho vždy kouskem pryže, plsti nebo složenou pytlovinou. Pro slabší prostokořenné stromy postačí, když předem zarazíme do dna jámy přiměřeně silný a dlouhý kůl, který sahá asi 10 cm pod korunu. Strom ke kůlu přisadíme a prozatím jen lehce přivážeme. Pevný úvazek přiložíme, až půda slehne. Nedoporučují úvazky ve tvaru osmičky, dřou kůru.

Ošetřování po výsadbě spočívá v první důkladné zálivce a nastýlce vrstvou rašeliny nebo borky pod korunou stromu. V suchém období musíme doplňovat vláhu. Po přesazování konifer pozdě na jaře je dobré, když můžeme rostliny častěji přestříknout, popřípadě zastínit rohožemi nebo pytlovinou. U choulostivějších dřevin, na podzim přesazovaných, je zastínění proti zimnímu slunci velmi prospěšné. Nesmíme zapomenout na přihnojování zálivkou, nejlépe kombinovaným hnojivem, např. suspenzí NPK 2, popřípadě i postřikem na list VEGAFLOREM.

Příspěvek byl publikován v rubrice Technologie výsadby se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>