Uděláte-li si malý výlet po českých zahradách, nemůžete se nevšimnout rostoucího počtu popínavých rostlin. Pomocí popínavých rostlin si tuzemští zahrádkáři zastiňují své zahradní pergoly či altánky, zakrývají s nimi celé fasády rodinných domků, chalup i chatek a výjimkou nejsou ani balkóny či terasy porostlé některou z předlouhé řady popínavých rostlin.
zdroj – galerie fotek z pergol Linda – Vladeko
Pestrá škála popínavých rostlin
Popínavé rostliny si můžeme rozdělit podle několika různých kritérií. Například na opadavé a neopadavé. Další možností je rozdělení popínavých rostlin na kořenující pnoucí rostliny, ovíjivé pnoucí rostliny, pnoucí dřeviny s úponky, pnoucí dřeviny s terčíky a vzpěrné popínavé dřeviny. Členit se dají také podle místa vysazení, a to na popínavé rostliny vysazené na přímém slunci, v polostínu a ve stínu. Na přímém slunci se například pěstují popínavé růže, vinná réva nebo psí víno. V polostínu má své místo mimo jiné zimolez, ale také hrachor. Ve stínu se nejlépe daří břečťanu, přísavníku pětilistému nebo hortenzii řapíkaté.
Začínáme s pěstováním popínavých rostlin
Dříve než si koupíte svou první sazenici a pustíte se s nadšením do pěstování popínavých rostlin, je dobré promyslet si a případně se poradit s někým zkušenějším o výběru vhodné sazenice a volbě optimálního místa pro vysazení. Ne každá rostlina se hodí pro zakrývání fasád, ne každá je vhodná pro dekorativní mříže. Při samotném výběru rostliny si všímejte jen těch, které jsou patřičně prokořeněné a jejichž kořínky pronikají skrze květináč. Dbejte i na to, aby vybraná rostlina byla dobře a souměrně rozrostlá. Stejně jako je důležitý výběr rostliny, je neméně podstatné vybrat si správné místo pro pěstování. Například některé dřevnaté popínavé rostliny by při bujném porostu mohly poškodit konstrukci zahradní pergoly, nebo jí postupně zcela zničit. Stejně tak je důležité zvolit vhodnou dobu, kdy začít s výsadbou. Obecně platí, že nejlepším časem pro započetí pěstování popínavých rostlin je jaro, případně ještě konec léta, respektive konec prázdnin.
Čemu se při pěstování popínavých rostlin vyvarovat?
Přestože není pěstování popínavých rostlin příliš náročné a může jej zvládnout i méně zběhlý zahradník, je dobré připomenout si pár skutečností, na které je třeba dávat při výsadbě pnoucích rostlin pozor. Například rozhodnete-li se vysadit popínavé rostliny přímo u fasády vašeho domu, musí ta sama být v co nejlepším stavu, protože rostlina je pro fasádu velkou zátěží a poškozenou fasádu by vám některé druhy popínavých rostlin mohly dorazit a definitivně zničit. Pokud máte fasádu zvětralou, byť třeba jen mírně, dobře si výsadbu popínavých rostlin rozmyslete. Odrůdy s přísavníky mohou vrůst do omítky a zničí jí. Také je třeba mít na paměti, že pokud zakryjete fasádu popínavými rostlinami, bude se v dané lokalitě vyskytovat větší množství hmyzu a dle zkušeností některých pěstitelů se do domu porostlého popínavými rostlinami snáze dostanou myši.