Odplevelování chemickými přípravky

Proti plevelům můžeme vedle okopávek a mulčování výhodně uplatnit různé herbicidy. Podmínkou je, abychom při výsadbě dávali spolu do skupin jen ty druhy dřevin, které jsou tolerantní k určitým přípravkům v určitých dávkách, abychom je mohli použít plošně. Tato tolerance je zatím pro největší počet druhů ověřena u přípravků na bázi simazinu, a proto jsou také v hlavní části knihy uvedeny u jednotlivých rodů jen vyzkoušené dávky těchto přípravků (SIMAZIN 50, GESATOP 50, ZEAZIN, HERBEX atd.).

Proti plevelům můžeme použít herbicidy již před výsadbou. Na některých místech je použít před výsadbou musíme, a sice tam, kde jsou vytrvalé plevele, které bychom herbicidy, tolerantní pro dřeviny, ani kultivací nedokázali potlačit. Proti pýru můžeme použít přípravky SYS 67 OMNIDEL, KERB 50 W, ROUNDUP a TCA. Proti vytrvalým plevelům dvouděložným se osvědčily přípravky AMINEX N, KEROPUR, BANDEX, GALINEX N, SYS 67 M PROP, SYS 67 PROP, ARBORICID EC-50 a ANITEN KOMBI.

Máme-li před výsadbou pochybnosti, zda působí v půdě ještě zbytky použitých přípravků, můžeme udělat test pomocí řeřichy seté. Odebereme vzorek půdy z různých míst a hloubek ošetřené plochy a naplníme jím do poloviny zavařovací láhev. Zavěsíme na nit do láhve těsně nad povrch půdy tampón navlhčené vaty s několika semeny řeřichy. Láhev uzavřeme a uložíme na světlo do místnosti s teplotou 20 až 22 °C. Pro porovnání uděláme totéž s půdou neošetřenou. Během dvou dnů již semena klíčí a na základě vzájemného porovnání intenzity klíčení a procent vyklíčených semen z obou lahví usoudíme, zda v ošetřené půdě jsou či nejsou zbytky přípravků.

Nejvhodnější u nás povolené herbicidy pro ničení plevelů v sadových a zahradních úpravách musíme volit podle tolerance jednotlivých druhů dřevin. Základ může tvořit postřik přípravkem GESATOP 50 nebo rozhození GESATOPU 2 G. Průměrná dávka GESATOPU 2 GRANULÁTU 75 až 125 g.m-2 čisté půdy co nejdříve na jaře, popřípadě již na podzim. Účinnost je závislá na dostatečných srážkách, které musíme při nedostatku doplňovat zálivkou.

Dalšími herbicidy do porostů jsou TENORAN 50, RAMROD 20 G, CASARON GRANULÁT, USTINEX KR WP 80 a VELPAR 90 WSP. Kde vyžadujeme jen krátkou účinnost, můžeme uplatnit přípravky TREFLAN 24 EC, VENZAR, ARESIN 50 WP, TRIBUNIL WP 70, TENORAN RAMROD a GESAGARD 50. Na přípravky GRAMOXONE a REGLONE můžeme použít jen ruční postřikovače nebo zařízení, které je opatřeno chráničem, aby postřik nepřišel do styku s listy, jehličím nebo nevyzrálou částí dřeva. Výše jmenované obchodní značky přípravků jsou uvedené jako příklad.

Přípravky, které jsou k dispozici (úředně povolené), dávky a způsoby aplikace, stejně jako bezpečnostní předpisy pro práci s chemickými látkami najdeme v každoročně MZVž vydávaných Metodikách pro ochranu rostlin, na nálepkách a obalech přípravků a v četné literatuře o ochraně rostlin (souhrnně zaměřené na dřeviny v článcích NOVÁKOVÉ z ÚKZÚZ v Praze v časopise Záhradníctvo č. 4, 6, 7, 11 a 12/1980 a v č. 1 a 2/1981).

Příspěvek byl publikován v rubrice Ošetřování výsadeb se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů u Odplevelování chemickými přípravky

 1. Ant. Rolný napsal:

  V minulosti jsem používal mezi maliny, rybíz, angrešt a pod. Gasorn G. Dal jsem do vyhledavače vyhledat Gasaron G, bohužel objevila se mi tato stránka. Nikde neuvádíte, že se již tento přípravek nevyrábí a proč, ale také neuvádíte co jej nahrazuje.
  Dale bych potřeboval zjistit co likviduje přesličku. Údajně Gladiátor, ovšem ani ten jsem ve vyhledavači nenalezl.

  Děkuji za informaci

  • Pavlína Špačková napsal:

   dobry den cetla sem vas komentar ohledne casaronu g jestli mate zajem mam i na prodej informace na tel.607967192 dekuji

  • pavlina špačkova napsal:

   dobry den mam na prodej casaron g jestli schanite informace na tel 607967192

  • Karel Kurta napsal:

   Patrně šlo o Casoron G (G = granulát), v textu je uveden jako Casaron, vy píšete Gasorn G, myslím že je to jeden a tentýž přípravek

   Na přesličku je nejlepší Reglone, ale zabije i všechno okolo. Lepší by bylo 1) dodat vápník (přeslička zamoří místa, kde poklesl obsah vápníku, buď proto, že ho rostliny odčerpaly a nebyl doplněn, nebo v důsledku vyšší hladiny spodní vody a jeho vyplavení) a zároveň systematicky vytrhávat jak letní zelené výhony, abychom ji oslabili (do kořenů se neuloží živiny na jaro), tak i jarní hnědé výhony (kterými se pohlavně množí a které rostou z kořenových zásob).

   KK

 2. Karel Kurta napsal:

  Opravuji, nikoliv Reglone, ale Garlon! KK

 3. Jiří napsal:

  Statice tatarika ,jaký herbicid lze použít. Děkuji

 4. Jakub napsal:

  když jsem si listoval knihou od Karel Hieke – Lexikon okrasných dřevin, tak jsem tam nasel postrik na např. Lonicery a Skalniky -> Gesatop (i v granulátu) nebo Venzar V 2,5 máte zkušenosti?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>