Odstraňování planých výhonů a náletů

K řádné údržbě parkové zahradní zeleně patří také péče o včasné odstraňování planých výhonů štěpovaných dřevin. Druhy roubované či očkované u země obrážejí z kořenového krčku podnože nebo často i kořenovými výběžky nebo přímo z kořenů, které byly poraněny okopávkou nebo obrýváním. Zejména u šeříků je tento úkaz častý. Zde můžeme plané výhony i přehlédnout, neboť se zpravidla liší málo od ušlechtilé odrůdy, kterou mohou plané výhony, ponechané dva, tři roky, přerůst a potlačit.

V těchto případech musíme půdu odhrnout až ke kořenům a hladkým, těsným řezem kořenové výběžky a plané výhony od kořenového krčku odříznout. Zvláště v městské zeleni se musí správné vykonávání této práce přísně kontrolovat. U stromů roubovaných v koruně obrůstá zpravidla jen kmenotvorný druh. Zde odřezáváme planý obrost ihned jak se objeví. Pouhým vylamováním planých výhonků neodstraníme adventivní pupeny, které mohou znovu vyrašit.

U pestrolistých kultivarů nebo u kultivarů s výstředním růstem, které se rozmnožují štěpením nebo jinými vegetativními způsoby, se někdy vyskytují zpětné mutace. Tzn. některý letorost se vrací do původního druhu. Jakmile takový letorost zpozorujeme, musíme ho okamžitě odstranit. Kdybychom ho ponechali, vyvine se větev rostoucí bujněji, která nakonec může totálně potlačit ušlechtilý kultivar.

V málo udržovaných parkových úpravách a v zahradách se stává, že v keřových skupinách vyklíčí semena větrem donesená ze sousedních alejových nebo parkových stromů. Většinou jsou to javory, jasany nebo semena černého bezu. Ponecháme-li takový nálet dva nebo tři roky, budeme ho potom velmi obtížně odstraňovat. Proto při údržbě keřových porostů dbáme na včasné odstraňování náletů.

Kam s odpadem? V žádném případě bychom neměli zakládat ohně a dřevo pálit. Odpad po letním řezu můžeme kompostovat a pro zimní odpad by měly mít zahradní správy drtiče a drť zužitkovat jako mulč. Zahrádkáři mohou větvičky i větve rozsekat na drobné kousky a nechat zetlít v kompostě. Kompost tím zároveň provzdušníme.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Řez okrasných dřevin se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>