Stříhání obřích stěn, průhledů a loubí

Tato práce je dosti nákladná přesto, že máme dnes k dispozici mechanické žebříky, vysokozdvižné plošiny a motorové stříhače. Ještě v nedávné době se takové stěny tvarovaly ostrými mačetami (Kroměříž).

Pokud takové stěny teprve zakládáme, necháme při řezu v horní části delší přírůstky. Jakmile tyto tvary dosáhnou určité výšky, nebo když se u loubí začnou horní části protilehlých stěn spojovat, nastává ve spodní části nedostatek světla, a tím i nezadržitelné prosychání a potom konec tzv. zelené architektury. Ani radikální zimní řez horní části stěn nebo loubí nemůžeme tento trend změnit.

Konkrétní postupy při stříhání vysokých stěn se v jednotlivých historických zahradách od sebe dosti liší. Bývají založeny na často dlouholetých zkušenostech místních zahradníků a nebylo by efektivní je na základě jiných podmínek měnit. Pravidelný řez je však nezbytný pro udržení pěkného tvaru stěny.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Řez okrasných dřevin se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>