Zásady řezu stálezelených listnáčů

Tyto dřeviny nevyžadují řez jako listnáče opadavé. Je možno dokonce varovat před seřezáváním nebo stříháním stálezelených listnáčů, pokud nebyly vysázeny jako živé ploty nebo tvary. Jsou to hlavně Buxus, Laurocerasus, Ilex a stálezelené nebo v zimě zelené druhy rodů Berberis, Ligustrum, Pyracantha a Viburnum, které snesou dosti silný řez i zmlazování. Použité jako solitéry nebo ve skupinách by měly růst volně. Výjimečně můžeme zmlazovat starší exempláře, které odspodu jsou již příliš řídké (např. pěnišníky), přičemž musíme dbát, aby alespoň část zůstala na keřích zelená. Jedině, když po tuhé zimě nebo nedostatečném zimním krytu či zastínění namrznou, nezbývá nic jiného, než je seříznout až na zdravé dřevo. Musíme-li stálezelené listnáče řezat, upravovat jejich tvar nebo dokonce zmlazovat, děláme to vždy až v předjaří, výjimečně koncem léta.

Příspěvek byl publikován v rubrice Řez okrasných dřevin se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>