Zeleň ve vegetačních nádobách

Nádoby pro mobilní zeleň. Pod pojmem mobilní zeleň rozumíme zeleň přenosnou. Může se jednat o nejrůznější dekorační rostliny nebo jejich sestavu v nádobách, které musí splnit požadavky na trvanlivost nejen od jednoho přesazování k druhému, ale po více let. Dále musí splňovat požadavek na pevnost, aby vydržely přemísťování, a na reakci materiálu, z něhož jsou nádoby vyrobeny, aby byly pro rostliny vyhovující. Nádoby by měly odpovídat vnějším tvarem habitu dřevin, kterými je chceme osázet, a vnitřním tvarem, pokud možno kónickým, kořenovému systému rostlin, aby kořeny nelpěly na nerovnostech vnitřních stěn nádob a aby bylo možné je snadno z nádob vyjmout s celým balem při přesazování. Vhodné otvory ve dně nebo po stranách nádob pro drenáž a pro přístup vzduchu ke kořenům jsou nezbytným požadavkem. Pro tyto nádoby se osvědčily jako vhodný materiál dřevo, pálená hlína, plastická hmota, sklolaminát, osinkocement a keramika.

Další skupinou je zeleň ve stabilních nádobách, nádržích, žlabech a korytech nebo v nádobách přenosných jen zvedacími mechanismy. Zde je složení použitého materiálu k výrobě nádob zvlášť důležité, neboť to rozhoduje o tom, co do těchto nádob můžeme vysadit. Např. armovaný beton není pro růst mnohých druhů dřevin příznivý. Také osinkocement se vyznačuje silně zásaditou reakcí, s čímž se musí při výběru výsadbového materiálu počítat. Svou lehkostí je vhodný sklolaminát. Pro žlaby a koryta je vhodná keramika a kámen. Dřevo lze použít, jen pokud je vhodně impregnované. Rozměry těchto nádob musejí být úměrné hmotnosti a výšce výsadbového materiálu nejen z estetického hlediska, ale i z hlediska stability při silném větru. Poměr plochy dna nádoby k ploše siluety kompaktních dřevin se počítá 1 : 4. Každá nádoba by měla obsáhnout minimálně
0,4 m3 zeminy, tzn. při půdorysu asi 1 m2 výšku vnitřních stěn asi 45 cm. Menší nádoby nemají stabilitu a voda v nich rychle vysychá. U větších nádob je nutno dbát na dobrou propustnost substrátu, aby se pro vzduch a nezkysal. Kořeny rostlin by uhnívaly. (Podrobně pojednávají o mobilní zeleni články ONDŘEJE v časopisu Záhradníctvo 7 – 8/1981.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Technologie výsadby se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Zeleň ve vegetačních nádobách

  1. jana jakubcova napsal:

    dobry den,chcem sa poradit,ake dreviny mozno pouzit do mobilnych nadob,ak maju plnit funkciu kulisy,to znamena,aby pohladovo oddelovali priestor a aby dosahovali vysku min.2 m.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>