Výchovný řez

Výchovný řez by měl být ukončen již ve školce. V mnoha případech (zejména u stromů) bude nutný ještě v několika dalších letech, aby dřevina dostala požadovaný tvar. Výchovný řez děláme zásadně v předjaří po skončení tuhých mrazů. Jde hlavně o zkracování nebo vyholování obrostu u špičáků a mladých listnatých stromů, když nebylo možné vysazovat hotové výpěstky vysokokmenů nebo polokmenů. V tom případě musíme u špičáků, jakmile dosáhnou potřebné výšky, zapěstovat koruny tím, že ho počtu pupenů. Zpravidla postačí pro budoucí kosterní větve 6 pupenů. Tento způsob řezu se nazývá nařezání na korunu.

Do výchovného řezu rovněž patří odstranění konkurenčních výhonů, pokud jsme je nevyřezali při výsadbě. V dalších letech se musíme snažit podporovat rovné prodloužení kmene zpětným řezem terminálních výhonů, popřípadě jejich uvolněním (viz podrobný popis této práce u rodu Acer a dalších stromů).

U keřů budeme někdy nuceni v dalším roce po výsadbě seříznout slabé, málo rozvětvené rostliny ještě jednou hluboko, popřípadě až k zemi, aby zahoustly. Když tento zákrok nepomůže, je to znamení, že druh nestojí na správném stanovišti, ve správném složení půdy a další řez by rostlinu již dále jen zeslaboval.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Řez okrasných dřevin se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>