Zimní a letní řez

Zimní řez. Řezat dřeviny můžeme v každém ročním období, avšak přednost dáváme době zimního klidu. Na řez je v zimě více času a kromě toho rozpoznáme v zimním období lépe, co a jak u opadavých listnáčů řezat. Pro většinu dřevin je zimní řez fyziologicky správná. Začínáme v pozdním podzimu nebo začátkem zimy a při mírném počasí, při mrazech do – 6 °C, můžeme pokračovat až do jara. Za tuhých mrazů se dřevo snadno štípe a kromě toho je při řezu vyšších stromů nebezpečí úrazu. Nejvýhodnější doba pro řez dřevin je konec zimy. Při ošetřování veřejné zeleně se však nedá všechna práce v nejvhodnějším období zvládnout. U všech druhů, u kterých podle zkušeností roní míza velmi záhy a silně (u javorů a bříz), si musíme s řezem pospíšit. Nelze-li řez těchto dřevin včas ukončit, odložíme jej raději na léto. V předjaří řežeme druhy s měkkou dužinou, jako např. Clematis a Catalpa, a potom choulostivé a namrzlé dřeviny. Dřeviny, které kvetou v létě a na podzim, řežeme zásadně v předjaří.

Letní řez. V letním období řežeme jen výjimečně. Jen živé ploty stříháme pravidelně i v tomto období. Kromě toho může nastat u mladých dřevin nebo po silném zmlazení potřeba zaštipování letorostů v případě, že se dostatečně nerozvětvují nebo je nebezpečí, že včas nevyzrají. Na druhy, pro které přichází zaštipování v úvahu, je v hlavní části poukázáno. K letnímu zaštipování nepotřebujeme zpravidla nářadí. Stačíme totiž vyštípnout měkký vrcholek nehtem. Zaštipovat pro lepší vyzrávání nesmíme příliš brzy, aby neobrazily letorosty ještě v létě. Počkáme raději do období, kdy se zpomaluje růst. Zaštipování podporuje také tvorbu květních pupenů. V letním období je vhodná doba pro odstraňování suchého dřeva z korun stromů, které se v zimě přehlédlo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Řez okrasných dřevin se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>